Wszystkie aktualności

Piknik „Rodzina Razem W Zabrzu”

Piknik „Rodzina Razem W Zabrzu”

 

W sobotę uczestniczyliśmy w miejskim pikniku rodzinnym, który odbywał się w Parku 12C.

Wydarzenie obfitowało w mnóstwo atrakcji dla najmłodszych jak również  i tych starszych uczestników. Pracownicy PAL Biskupice, Mikulczyce oraz KIS prowadzili warsztaty manualne ( tworzenie woreczków zapachowych, kwiatów z papieru, origami, baniek mydlanych) oraz obsługiwali stoisko informacyjne MOPR.

Więcej...

Piknik „Rodzina Razem W Zabrzu”

Piknik „Rodzina Razem W Zabrzu”

 

W sobotę uczestniczyliśmy w miejskim pikniku rodzinnym, który odbywał się w Parku 12C.

Wydarzenie obfitowało w mnóstwo atrakcji dla najmłodszych jak również  i tych starszych uczestników. Pracownicy PAL Biskupice, Mikulczyce oraz KIS prowadzili warsztaty manualne ( tworzenie woreczków zapachowych, kwiatów z papieru, origami, baniek mydlanych) oraz obsługiwali stoisko informacyjne MOPR.

Więcej...

Informacja

W KIS odbyło się spotkanie przygotowawcze z udziałem klientów, pracowników socjalnych , doradców zawodowych oraz firmy - Ośrodek Szkolenia Spawaczy WELDER z Gliwic. Od przyszłego tygodnia czterech naszych uczestników rozpoczyna 3-miesięczny kurs spawania metodą MIG i MAG. Panowie zdobędą zawód poszukiwany na obecnym rynku pracy.

Więcej...

Program na rzecz osób niepełnosprawnych

Program na rzecz osób niepełnosprawnych w ostatnich miesiącach obfituje w coraz ciekawsze zajęcia. W ramach działań środowiskowych byliśmy w gliwickiej Palmiarni. Kontynuowane są warsztaty manualne, gdzie uczestnicy projektu tworzą poniżej przedstawione prace. Próbujemy też w formie warsztatów kulinarnych poznawać smaczne, niedrogie i szybkie w przygotowaniu potrawy.

Więcej...

Sierpień 2018 w PAL Mikulczyce.

Sierpień 2018 w PAL Mikulczyce.

 

Tematyka spotkań w PAL Mikulczyce  w miesiącu sierpniu była związana z wakacjyjną kanikułą. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz” oraz osoby z otoczenia na wszystkie spotkania byli zapraszani wraz z dziećmi. Na szczególną uwagę  zasługuje wspólny wyjazd integracyjny do Krasiejowa króry dał uczestnikom możliwość  skorzystania z atrakcji jakie oferuje JURA - Park Krasiejów. Były to: Tunel czasu, kino 3D, ścieżka edukacyjna, wzdłuż której wraz z przewodnikiem mogliśmy podziwiać 250 modeli dinozaurów. Piękna pogoda pozwoliła na pełne korzystanie   z uroków lata: plażowanie   i kąpiel    w jeziorze. Wszelkie atrakcje w formie karuzeli i placów zabaw cieszyły nie tylko najmłodszych uczestników. Dopełnieniem atrakcji był Park Nauki i ewolucji Człowieka. Kolejne spotkanie miało miejsce w plenerze na Mikulczyckich Stawach. Miało ono  charakter integracyjny jako że wzięły w nim udział dwa PAL-e, PAL Mikulczycki i PAL z Biskupic.           Takie spotkania są okazją do wymiany doświadczeń i wspólnego poznania się. Przez cały miesiąc odbywały się zaplanowane zajęcia cykliczne o charakterze artystyczno – manualnym na których tworzyliśmy bardzo oryginalne prace.

Więcej...

Wakacyjnie z Lokomotywą.

Wakacyjnie z Lokomotywą.

W pierwszych tygodniach wakacji odbyła się kolejna edycja Letniej Lokomotywy Rodzinnej.  Lokomotywa Rodzinna jest cyklem zajęć skierowanych do rodzin z terenu dzielnicy. Zajęcia poprowadzone były przez pracowników PAL oraz specjalistę. Zajęcia te maja na celu zintegrować rodziny nauczyć komunikacji pokazać jak można spędzić czas wspólnie. Celem jest również doskonalenie umiejętności rodziców, umiejętności negocjacyjnych w rodzinie, pogłębianie więzi rodzinnych oraz budowanie prawidłowych relacji w rodzinie.

Istotą Lokomotywy rodzinnej jest także wspólna zabawa, która polega na uświadomieniu rodzicom
i dzieciom jak ważny jest dialog oparty na wzajemnym szacunku i miłości. Wspólny czas spędzony rodzinnie pozwolił nam poznać się lepiej. Poznaliśmy m. in tajniki szycia i gotowania. Pomimo, że to nie karnawał nasza „przebrana” Lokomotywa korowodem wyszła na Biskupice. Wspólnie też zwiedzaliśmy na zakończenie Lokomotywy Jura Park Krasiejów. W sierpniu natomiast odbył się piknik na terenie Parku12.

Bardzo gorąco dziękujemy za Wasz udział i pomoc.  Podziękowania za pomoc w realizacji składamy także: Panu Januszowi Langnerowi, Dzielnicowym z Komisariatu II Policji, Panu Karolowi Zięba  oraz Pani Stanisławie Stempień z CHSCH. Dziękujemy także naszym Paniom: Krysi, Uli, Róży i Marioli - które zadbały o to by każdy dzień miał smaczną oprawę.

Na zakończenie była też miła niespodzianka – podziękowania zrobione przez dzieci dla osób prowadzących spotkania, Pań zaplecza „kulinarnego” i dla PAL. To dla nas najważniejsze, że chcecie z nami być.

Więcej...

Relaksujące kolorowanie...

Relaksujące kolorowanie...

 

Dziś w PAL Biskupice mieliśmy ponownie przyjemność gościć mieszkańców z DPS nr 3. Dziękujemy za wspólny czas i prace, które zostały zrobione podczas warsztatów plastycznych. Tematem był relaks i kolorowanki.

Z tego co wiemy ten sposób relaksu niektórym przypadł do gustu. Może jeszcze wrócimy do tego.
Ustaliliśmy, że będziemy kontynuować naszą współpracę i możliwość wymiany doświadczeń międzypokoleniowych.

Więcej...

Szkolenia zawodowe dla uczestników KIS

Szkolenia zawodowe dla uczestników KIS

Lato w pełni , a nasi uczestnicy rozpoczęli szkolenia podnoszące umiejętności życiowe, kompetencje społeczne oraz zawodowe. Pierwsze szkolenie komputerowe przeprowadzone przez firmę Mega Centrum Rozwoju z Bytomia już za nami, ukończyło je 9 osób.  Wkrótce kolejne szkolenia:  obsługa wózków widłowych oraz kurs spawacza. Zapewniamy kompetentną kadrę, miłą atmosferę, obiad oraz bilety na dojazd. Chętnych na kursy zapraszamy do udziału w projekcie !

Więcej...

Integracyjnie z sąsiadami

Integracyjnie z sąsiadami

 

Chcemy Wam przypomnieć jeszcze o pewnym spotkaniu…

 

W celu integrowania społeczności lokalnej na terenie dzielnicy odbywa się dwa razy w roku piknik  -  Dzień Sąsiada. Spotkania te pozwalają na budowaniu i wzmacnianiu więzi sąsiedzkich. Smaczny poczęstunek przygotowywany jest przez uczestników projektu i mieszkańców. Do współorganizowania Dnia Sąsiada w maju tego roku zostały poproszone organizacje i instytucje z terenu dzielnicy i miasta. Na nasze zaproszenie odpowiedziały i razem wspólnie z nami organizowały ten dzień: Policja Zabrze, Dzielnicowi Komisariatu II Policji w Zabrzu z rejonu Biskupic,  Straż Miejska, PCK oddział Zabrze, Klub Sportowy Pogoń 1945 Zabrze, Chrześcijańska Służba Charytatywna oddział Zabrze, Stowarzyszenie „Żyj i Daj Żyć” , Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Zabrza, Śląski Bank Żywności z Chorzowa, Biuro Regionalne Oriflame II Zabrze.

Piknik majowy miał miejsce na terenie SP 22.

Dzień Sąsiada po raz kolejny udał się dzięki zaangażowaniu społeczności lokalnej.

 

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY wszystkim zaangażowanym w to działanie.

Więcej...

Końcówka maja i czerwiec były bardzo aktywne.

Końcówka maja i czerwiec były bardzo aktywne. Szyliśmy, szyliśmy ale nie tylko. W dniu 26 maja oprócz pikniku sąsiedzkiego były wręczane Mamom w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach  tulipany i kosmetyczki. Prezenty te zostały zrobione w ramach naszej wspólnej akcji z Filcanką  „Uszyj z nami prezent na Dzień Mamy”.

Wspólnie z Panią Anią z Filcanki w czerwcu zmierzyliśmy się również z uszyciem nerek, które mogą się przydać w wakacyjnych spacerach i podróżach.

 

Ale nie samym szyciem człowiek żyje …. ;-)

 

W czerwcu odwiedziliśmy również Częstochowę by podglądać co się dzieje w innych społecznościach lokalnych. Dziękujemy Dyrekcji i Pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie oraz Fundacji Chrześcijańskiej Adullam za serdeczne przyjęcie
i inspirujące spotkanie. Podróż ta była również okazją do zwiedzania miasta.

W tym samym miesiącu odbywały się również spotkania międzypokoleniowe, które wsparli Dzielnicowi Komisariatu II z rejonu Biskupic. Dyskutowaliśmy o tym co i jak zrobić by czuć się bezpiecznie. Uff... dyskusja była, przykłady różnych sytuacji utrudniających życie w społeczności lokalnej lub zagrażających m.in. osobom starszym.

Mieliśmy również okazję by porozmawiać o ekonomii społecznej, spółdzielniach socjalnych i o tym co możecie zrobić dla siebie. Spotkanie dotyczące powyższej tematyki poprowadziła Pani Katarzyna Loska – Szafrańska z ROWES.

Kontynuujemy również spotkania dotyczące dbania o naszą skórę, porady z zakresu makijażu i inne, prowadzone przez Panią Beatą z Biura Regionalnego Oriflame Zabrze 2.

 

Natomiast od 25 czerwca wystartowaliśmy z Lokomotywą Rodzinną. Ale o tym już niebawem...

Więcej...

Lipiec w PAL

Lipiec w PAL- Mikulczyce upłynął w prawdziwie wakacyjnym klimacie. Na początku miesiąca zorganizowano spotkanie w plenerze na  na Mikulczyckich Stawach. Oprócz tradycyjnych spotkań cyklicznych na których kontynuowaliśmy tematykę florystyczną, Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz” oraz osoby ze środowiska miały okazję zwiedzić z przewodnikiem Skansen Etnograficzny w Chorzowie. Nasze  spotkania mają na celu propagowanie kultury i historii Śląskiej Ziemi, integrację międzypokoleniową oraz bliski kontakt z przyrodą. W dniu 26.07.2018. planowany jest Piknik w Parku Techniki Wojskowej w Zabrzu  którego pomysłodawcą jest Dom Pomocy Społecznej nr 3 a PAL- Mikulczyce i Biskupice będą współpartnerami tego wydarzenia.

Więcej...

Czerwiec w PAL u Mikulczyce upłynął pod znakiem kontynuacji zajęć manualnych ,,

Czerwiec w PAL u Mikulczyce upłynął pod znakiem kontynuacji zajęć manualnych ,, Kwiaty na sto sposobów oraz spotkań mających na celu integrację międzypokoleniową. Już 1 czerwca uczestnicy przybyli na spotkanie ze swoimi dziećmi gdzie przeprowadzono warsztaty manualne oraz kulinarne.

Pod koniec miesiąca wspólnie ze świetlicą środowiskową oraz Biblioteką miejską powitaliśmy wakacje wspólnym czytaniem książek dla dzieci oraz wykonywaniem kartek pocztowych                w tematyce słonecznego lata. Ponadto dla odmiany w technice decupage wykonywaliśmy ozdobne wazony ze szkła. Koło Seniora ,, Kamratki" odwiedziło Instytut świecki Pań Szensztatu w Zabrzu Rokitnicy.

Więcej...

Jak Cię widzą tak Cię piszą..

Jak Cię widzą tak Cię piszą..

Dobry wygląd jest ważny w życiu i ułatwia kontakty międzyludzkie. Jak o siebie zadbać, wykonać makijaż odpowiedni do okazji, dobrać właściwy strój do swojego typu urody i sylwetki można się dowiedzieć w KIS  na zajęciach  z wizażu i stylizacji. Jak widać na zdjęciach warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród pań. Podobne zajęcia prowadzone są również dla panów z uwzględnieniem specyfiki płci.

Więcej...

Aktualności w Programie na rzecz osób niepełnosprawnych:

Aktualności w Programie na rzecz osób niepełnosprawnych:

  1. Warsztaty manualne – cykliczne spotkania o charakterze integracyjnym odbywają się w DPS przy ul. Matejki 62 i w Domu Harcerza przy ul. Wolności 350a. W maju uczestnicy projektu i otoczenie tworzyli prace z materiałów do scrapbookingu. Prace (litery) wykonywane były metodą scrapbookingową.
  2. Dnia 14.06.2018 r. niepełnosprawni uczestnicy projektu oraz osoby z otoczenia wzięli udział w plenerowej imprezie pod nazwą „Miasteczko Seniora” zorganizowanej na terenie Domu Harcerza.

 

 

Więcej...

Edukacja żywieniowa dla uczestników KIS

Edukacja żywieniowa dla uczestników KIS

 

Kontynuujemy współpracę ze ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Zajęcia poprowadzili studenci III roku dietetyki . Grupa trzecia i czwarta w ramach edukacji żywieniowej nabyły wiedzę dotyczącą zasad prawidłowego odżywiania, przygotowywania wartościowych posiłków i świadomych zakupów produktów żywnościowych. Prowadzący przygotowali również dla naszych uczestników degustację zdrowych przysmaków. Dziękujemy za ciekawie poprowadzone zajęcia.

Więcej...

Aktualności w Programie na rzecz osób niepełnosprawnych:

  1. Warsztaty manualne – cykliczne spotkania o charakterze integracyjnym. W maju uczestnicy projektu i otoczenie tworzyli prawdziwe rękodzieło. Prace wykonywane były metodą scrapbookingową. Tematem prac był Dzień Matki.

 

  1. Wyjazd Integracyjny – w ramach Projektu odbył się całodniowy wyjazd integracyjny do Inwałdu. Wzięli w nim udział uczestnicy projektu i ich najbliższe otoczenie. Pogoda dopisała, organizacyjnie wszystko było dopracowane. Opinie uczestników wyjazdu były bardzo pozytywne.                 

 

  1. W ramach Działań Środowiskowych odbyły się warsztaty edukacyjne w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym.

 

 

Więcej...