Wszystkie aktualności

Kurs sprzedawcy oraz kurs profesjonalnego sprzątania wraz z obsługą maszyn czyszczących.

Nasi uczestnicy w grudniu ukończyli kursy zawodowe. Wyposażeni w nowe umiejętności mogą podjąć pracę lub staż  w zawodach poszukiwanych na obecnym rynku pracy.

Więcej...

Grudzień w PAL Mikulczyce

Grudzień w PAL Mikulczyce obfitował w wiele spotkań. Z początkiem miesiąca kontynuowano prace do Kiermaszu Świątecznego, który odbył się w Parafii Św. Teresy w Mikulczycach w dniach 08 i 09.12.2018r. Uczestnicy PALu godnie zaprezentowali swoje prace również podczas obchodów Dnia Wolontariatu w Multikinie. Nie obyło się u nas także bez uroczystego Spotkania Świątecznego. Grudzień obfitował w wiele miłych spotkań którym towarzyszyło pyszne jedzenie i ciepła atmosfera.

Więcej...

Fish and Chips czyli Ryba z frytkami.

W dniu 15.11.2018r odbyły się kolejne warsztaty kulinarne dla niepełnosprawnych uczestników Projektu “Drogowskaz”. Tym razem przygotowywaliśmy smażoną rybę z frytkami.

Więcej...

Wyjazd do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W dniu 30.10.2018r wraz z grupą Osób Niepełnosprawnych biorących udział w Projekcie “Drogowskaz” zwiedzaliśmy Muzeum Śląskie w Katowicach.

Więcej...

Działania prozdrowotne – wykłady.

Przez cały listopad 2018r niepełnosprawni uczestnicy Projektu “Drogowskaz” uczestniczyli w cyklu wykładów o tematyce prozdrowotnej prowadzonych przez pracowników Poradni “Sanus”.

Osoby uczestniczące w tych wykładach miały możliwość zdobycia i poszerzenia własnej wiedzy m. in. na temat praw pacjenta, na temat chorób psychicznych, nowotworowych, czy ortopedycznych. Nabyli też wiadomości dot. profilaktyki i ochrony zdrowia.   

Więcej...

Jarmark Świąteczny w Nikiszowcu.

W dniu 07.12.2018r odwiedziliśmy z grupą Osób Niepełnosprawnych biorących udział w Projekcie “Drogowskaz” magiczne miejsce – katowicką dzielnicę Nikiszowiec, gdzie wzięliśmy udział w dorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Więcej...

Listopad 2018

Listopad 2018

 

PAL-owe  Spotkania w Listopadzie  odbywały się głównie w tematyce zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wykonywano w technice decupage ozdobne mydełka, pakowano sianko na wigilijny stół, tworzono zawieszki do prezentów w formie małych czapeczek i piękne kompozycje    z szyszek. Były też zajęcia kulinarne na których przetwarzano dynie i pieczono pierniczki. W Łaźni Łańcuszkowej PAL-owicze zaprezentowali swoje rękodzieło na swoim stoisku z okazji  obchodów  ,,Dnia Pracownika Socjalnego. Podsumowanie  miesiąca stanowiło spotkanie Anrzejkowe z tradycyjnymi wróżbami i zabawami.

Więcej...

Co z tym odpoczynkiem?!

Co z tym odpoczynkiem?!

 

Już niedługo święta, zakupy, sprzątanie, prezenty, itp.

Proponujemy więc Wam spotkanie niecodzienne - o odpoczynku.

 

Czas start 10.00. 30 listopada 2018.

 

Jak efektywnie odpoczywać? Jak cieszyć się bieżącą chwilą? Jak być „tu i teraz”? Odpowiedzi poszukiwać będziemy w czasie piątkowego spotkania w PAL.

Zapraszamy na chwilę odpoczynku.

Warsztat poprowadzi terapeuta poznawczo-behawioralny Aneta Paryż-Zwolenik.

 

Spotkanie nieodpłatne.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej...

Szkolimy się…

Spotkania w ramach projektu "Jestem w sieci. Zabrze lubi IT" za nami. Zajęcia odbywały się w PAL Biskupice, a w ostatnim dniu uczestnicy szkolili się w UM Zabrze. Jak się okazuje - komputer nie taki straszny :-).

Jesteś zainteresowany? Zgłoś się do nas lub bezpośrednio do UM Zabrze, nabór nadal trwa.

Więcej...

Koniec roku to czas intensywnych szkoleń zawodowych.

Kurs Spawania

Koniec roku to czas intensywnych szkoleń zawodowych. Nasi uczestnicy realizują obecnie następujące kursy: spawania, komputerowy, obsługi wózka widłowego , sprzedawcy i sprzątania.

Poniżej zamieszczamy fotorelację z przebiegu kursu spawania metodą MIG i MAG

Więcej...

Jesienne Spotkanie w PAL

Jesienne Spotkanie w PAL

 

Listopadowe popołudnie nie musi być szare i ponure. Zapraszamy więc mieszkańców
na Jesienne spotkanie w PAL w dniu 09.11.2018r. w piątek. Zaczynamy o godzinie 15:00
w pomieszczeniach PAL przy ul. Bytomskiej 82.

Odbędą się warsztaty manualne szydełkowanie rękami oraz warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów kulinarnych zrobimy tradycyjne rogaliki palowe. Natomiast część manualna będzie prowadzona przez „Moimi rękoma zrobione” czyli szydełko w roli głównej. Zapraszamy więc wszystkich na pyszne smakołyki, dobrą zabawę i spotkanie w miłej atmosferze.

Pamiętamy też o naszym narodowym święcie - każdy uczestnik dostanie kotylion.

Więcej...

Działania Październikowe w PAL Mikulczyce

W październiku 2018 w  PAL-u Mikulczyce spotkania z uczestnikami odbywały się w głównej mierze pod znakiem jesiennej aury. Na zajęciach manualnych wykorzystywano naturalne materiały oraz inspiracje czerpane z otaczającej nas przyrody. Wykonywano wianki z szyszek oraz bukiety  róż z jesiennych liści a przy tym nie brakowało i pomysłów kulinarnych takich jak racuchy               z jabłkami czy ciasta.   Braliśmy udział w  miejskich obchodach ,,Dnia Seniora" organizowanym przez Forum Razem. Seniorzy mieli okazję nauczyć się jak wykonać broszkę z kolorowego filcu na organizowanych przez nas warsztatach manualnych.   Dzień Otwarty  firmy Elektrolux Best Poland był działaniem mającym na celu przybliżenie uczestnikom projektu ,, Drogowskaz" realiów obecnego rynku pracy. Wizyta studyjna w Centrum Usług Senioralnych w Zawierciu to wymiana doświadczeń oraz dzielenie się pomysłami. Podsumowując działania, można stwierdzić że był to dla nas bardzo owocny czas.

Więcej...

W dniu 17.10.2018r uczestnicy projektu wraz z mieszkańcami dzielnicy Biskupice byli na wizycie studyjnej w ramach Klubu Dobrych Praktyk

 W dniu 17.10.2018r uczestnicy projektu wraz z mieszkańcami dzielnicy Biskupice byli na wizycie studyjnej w ramach Klubu Dobrych Praktyk. Wizyta ta miała miejsce w OPS Toszek oraz
w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo Proboszczowice”. Celem takich wyjazdów jest  wymiana doświadczeń związanych z działaniami na rzecz społeczności lokalnej. Po spotkaniu w OPS uczestnicy wyjazdu mieli możliwość  zwiedzania  zamku w Toszku i zapoznania się z historią miasta.

Taka forma spotkań z innymi osobami działającymi w różnych miejscowościach na rzecz społeczności lokalnej zawsze zaowocuje nowymi pomysłami na działania skierowane do mieszkańców.

Podczas zajęć edukacyjnych w „Ranczo Proboszczowice” uczestnicy zapoznali się z wiedzą na temat lasu i okolic oraz mogli dowiedzieć się o pewnych zasad związanych z tradycyjna kuchnią.  

Była to druga wizyta w ramach Klubu Dobrych Praktyk w tym roku.  Pierwsza wizyta studyjna odbyła się w czerwcu gdzie nasi Palowicze mogli poznać działania w MOPS Częstochowa oraz mieli okazję zwiedzać miasto.

Więcej...

Staże dla uczestników KIS

Staż zawodowy to dobra droga w kierunku nabycia doświadczenia zawodowego i zatrudnienia. To także egzamin z poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania. Proponujemy udział w płatnych 3 miesięcznych stażach, a po nich pracę.  W czasie stażu nasi pracownicy  wspierają i motywują uczestników oraz pomagają w rozwiązywaniu bieżących problemów.

Więcej...

Wrzesień 2018 w PAL Mikulczyce.

Wrzesień 2018 w PAL Mikulczyce.

 

Wrzesień w PAL – u Mikulczyce uczestnicy spędzili na zajęciach cyklicznych, które odbywały się zgodnie z harmonogramem a także mieli okazję  do spotkań w plenerze. Pierwszym takim wydarzeniem był Piknik Rodzinny w Parku 12C ,, Rodzina Razem w Zabrzu" organizowanym pod patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki- Szulik. Drugim Gril na Mikulczyckich Stawach, spotkanie z przyrodą i  zielonym krajobrazem najbliższej okolicy. Tematy zajęć kulinarnych były dostosowane  do aktualnej pory roku. PAL- owicze przygotowywali przetwory z jabłek, piekli ciasteczka które były znakomitym dodatkiem do kawy. Zajęcia manualne pozwoliły                        na wykonywanie prac z filcu - kolorowych naszyjników i broszek oraz na warsztaty,,Art –Eco"          na których powstały igielniki w formie małych kapelusików z materiałów ,,z odzysku" czyli recyklingu. Motorem działań są pomysły i inspiracje którymi wspólnie się dzielą  pracownicy socjalni i uczestnicy

Więcej...

Spotkania sąsiedzkie w kuchni…

Spotkania sąsiedzkie w kuchni…

Spotkania sąsiedzkie w kuchni, przy gotowaniu, pieczeniu czy tylko na "kawie i plotkach". Ale
w kuchni, która zbliża ludzi. U nas podczas zajęć kulinarnych nie tylko dzielimy się przepisami, pomysłami ale też rozmawiamy. Duuużooo rozmawiamy. Z tych rozmów powstał pewien pomysł, pomysł by uporządkować, zebrać i być może podzielić się swoimi przepisami. Część z nich jest
w naszym PAL-owym segregatorze, część w osobistych notatkach. Jeśli ktoś ma ochotę podzielić się
z nami przepisem lub przyłączyć do tworzenia wspólnego zbioru to zapraszamy już w czwartek 20.09.2018r. na godzinę 10.00 do PAL-u.

Dzisiaj kolejny przepis dołączył do naszej kolekcji i oczywiście była degustacja :-)

Ale nie tylko kawa i ciasto u nas gościło. Zostaliśmy obdarowani książkami i tymi również się dzielimy. Lubicie czytać? Lubicie gotować? Chcecie podzielić się przepisem i historią o ulubionej potrawie?

To zapraszamy do nas w czwartki o godzinie 10.00.

Miejsce:

Program Aktywności Lokalnej ul. Bytomska 82

Zajrzyjcie do nas również na nasze strony:

http://drogowskaz.mopr.zabrze.pl/

https://www.facebook.com/PALBiskupice/

 

 

Więcej...