Aktualności PAL Mikulczyce

Październik 2019 w PAL-u Mikulczyce

W miesiąc Październik  PAL- Mikulczyce wkroczył biorąc udział w obchodach miejskiego Dnia Senora. Wspólnie z PAL-em Biskupice zaprezentowano prace uczestników a Seniorzy mieli okazję wziąść udział w warsztatach wykonywania broszek z drucików kreatywnych. Zajęcia manualne w auli PAL- u pozwalały na wykorzystanie naturalnych elementów ozdobnych w jesiennej tematyce. Uczestnicy wspólnie rozpoczęli przygotowania do wykonywania ozdób na Boże Narodzenie. Upieczono z ciasta solnego anioły które zostały pomalowane I pięknie wykończone. Na zajęciach manualnych z Panią Izabelą uczestnicy poznali technikę wykonania kwiatu gwiazdy betlejemskiej.

Więcej...

Sierpień 2019 w PAL-u Mikulczyce

Sierpień w PAL-Mikulczyce przebiegał pod znakiem wakacyjnych spotkań, których kulminacyjnym momentem był całodniowy wyjazd do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Większość uczestników wzięła w nim udział wraz z dziećmi. Była okazja skorzystania z wielu atrakcji: Linowego parku, rowerków wodnych, kina 2 D, wieży Mocy i wielu innych. Piękna zieleń i malownicze położenie parku dały możliwość wytchnienia i aktywnego spędzenia czasu wolnego.  Grupa  ,, Kamratek”spotkała się w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie można było nacieszyć oczy pięknymi roślinami, pospacerować i porozmawiać. W sierpniu nie zabrakło  zajęć kulinarnych w formie letniej kawiarenki,  czy manualnych, na których powstały przyborniki na kredki i pastelowe słoiczki. Pracownicy socjalni PAL-u prowadzą ciągły nabór do projektu ,,Drogowskaz”i serdecznie zapraszają kandydatów.

Więcej...

Lipiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Uczestnicy Projektu ,,Drogowskaz”w lipcu, intensywnie uczestniczyli we wsparciu organizowanym       w ramach zajęć tematycznych w KIS, więc spotkania w PAL-u  miały w większości ,,wakacyjny” charakter.

Pracownicy socjalni PAL- u w dużej mierze kładli nacisk na naukę wspólnego spędzania czasu                   wolnego z dziećmi, poprzez przygotowywanie potraw, wspólny posiłek, oraz gry i zabawy. Dwukrotnie udało się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach. Przygotować zapiekanki z gyrosem                  i kiełbaski. Nie zabrakło też nowych pomysłów i inspiracji na zajęciach manualnych. Tematem zajęć było wykorzystanie materiałów recyklingowych w formie metalowych puszek i opakowań plastikowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tworzenia splotów makramy ze zwykłego sznurka. Więc na nudę nie można było narzekać.

Więcej...

Czerwiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Spotkania cykliczne uczestników oraz osób ze środowiska lokalnego w czerwcu 2019 oscylowały tematycznie wokół zbliżającego się lata oraz wspólnej integracji. PAL- owicze piekli naleśniki kruche ciasta, przygotowywali pyszne lody w letniej kawiarence, a także wykonywali piekne prace manualne. Panie z koła Seniora ,, Kamratki” miały okazję uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach komputerowych.

Wszyscy mogli się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach, oraz na festynie miejskim  organizowanym przez Radę Dzielnicy Mikulczyce. Program AktywnościL Mikulczyce  aktywnie się włączył się w  działania organizując na nim  warsztaty tworzenia kolorowych bransoletek dla dzieci. Celem wszystkich spotkań było poznanie najbliszej okolicy oraz integracja  mieszkańców.

Więcej...

Maj 2019 w PAL-u Mikulczyce

Tematyka zajęć  w PAL-u Mikulczyce w miesiącu maju skupiała uwagę na pracach manualnych związanych ze świętami okolicznościowymi. Wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek      z okazji komuni, popularnych imienin czy Dnia Matki. Uczestnicy uczyli się wykorzystywania poznanych wcześniej technik do tworzenia prac. Dwukrotnie skorzystano z zajęć zorganizowanych – zleconych.  Zorganizowano wraz z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury w Mikulczycach : Warsztaty ,, ECO – kwiatki na Dzień Matki” w których wykorzystano materiały recyklingowe              w formie wytłoczek po jajkach. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mieli okazję wspólnej integracji podczas zwiedzania i pobytu w kompleksie pałacowym  Zamku w Mosznej. Wyjazd stanowił miłą odskocznię od codzienności, dał możliwość pobytu na łonie przyrody.

Więcej...

Kwiecień 2019

Ubiegły miesiąc w PAL-u Mikulczyc upłynął w prawdzwie wiosennej artmosferze. Tematyka wykonywanych prac manualnych oraz spotkań była utrzymywana w nastrojach I barwach odradzającej się do nowego życia przyrody. PAL-owicze mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności oraz projektu ,, Drogowskaz”na warsztatach artystycznych  zorganizowanych wspólnie z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury.  Na Międzynarodowych Targach Turystyki w hali MOSIR-u na naszym stoisku można było nauczyć wykonywania palm wielkanocnych. Przygotowania do świąt Wielkanocnych uwieńczone zostały wspólnym śniadaniem w auli PAL.

Więcej...

Marzec 2019 w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach

Marzec 2019  w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegał                 w prawdziwie wiosennej tematyce. Na spotkaniach cyklicznych uczestnicy uczyli się wykonywania krokusów z krepiny i gałązek bazi. W ramach zajęć zleconych wykonywano kwiatową kompozycję z  hiacyntów. Ponadto doskonalono technikę decupage na figurkach  wielkanocnych zajączków         i próbowano sił w ozdabianiu seropianowych jajek.  W ramach  współpracy z Radą Dzielnicy na  ,,ostatkowej biesiadzie z okazji  Dnia Kobiet",  uczestnicy mieli okazję bliskiego kontaktu                z muzyką akordeonową na żywo.  Ponadto zostaliśmy zaproszeni na Galę wręczenia laurów ,,Przyjazny dla Mikulczyc,, uroczystość ta stanowi wyraz podziękowania dla osób i instytucji, które są zaangażowane na rzecz społeczności lokalnej   i poprzez swoje dokonania rozsławiają Zabrze-Mikulczyce. W marcu przewidziano również spotkanie ze studentami Śląskiej Akademi Medycznej w formie warsztatów z dietetyki. Jego celem będzie   pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywianiu    i czytaniu etykiet na produktach żywnościowych. 

Więcej...

Styczeń 2019 przebiegał w PAL-u Mikulczyce pod znakiem zajęć manualnych i kulinarnych.

Styczeń 2019 przebiegał w PAL-u Mikulczyce pod znakiem zajęć manualnych i kulinarnych. Włączono się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przekazano na licytację  prace wykonane przez uczestników,  w formie  ręcznie wykonanych serwetek oraz ciast i ciasteczek. Nawiązano  współpracę z Radą Dzielnicy Mikulczyce, co zaowocowało pierwszym spotkaniem w Dzielnicowym Domu Kultury na Dzień Babci i Dziadka. Prezenty - Niespodzianki które zrobiliśmy okazały się trafną alternatywą dla standardowych laurek. Grupa ,,Kamratek” powiększyła się o kolejnych uczestników.

Więcej...

Grudzień w PAL Mikulczyce

Grudzień w PAL Mikulczyce obfitował w wiele spotkań. Z początkiem miesiąca kontynuowano prace do Kiermaszu Świątecznego, który odbył się w Parafii Św. Teresy w Mikulczycach w dniach 08 i 09.12.2018r. Uczestnicy PALu godnie zaprezentowali swoje prace również podczas obchodów Dnia Wolontariatu w Multikinie. Nie obyło się u nas także bez uroczystego Spotkania Świątecznego. Grudzień obfitował w wiele miłych spotkań którym towarzyszyło pyszne jedzenie i ciepła atmosfera.

Więcej...

Listopad 2018

Listopad 2018

 

PAL-owe  Spotkania w Listopadzie  odbywały się głównie w tematyce zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wykonywano w technice decupage ozdobne mydełka, pakowano sianko na wigilijny stół, tworzono zawieszki do prezentów w formie małych czapeczek i piękne kompozycje    z szyszek. Były też zajęcia kulinarne na których przetwarzano dynie i pieczono pierniczki. W Łaźni Łańcuszkowej PAL-owicze zaprezentowali swoje rękodzieło na swoim stoisku z okazji  obchodów  ,,Dnia Pracownika Socjalnego. Podsumowanie  miesiąca stanowiło spotkanie Anrzejkowe z tradycyjnymi wróżbami i zabawami.

Więcej...

Działania Październikowe w PAL Mikulczyce

W październiku 2018 w  PAL-u Mikulczyce spotkania z uczestnikami odbywały się w głównej mierze pod znakiem jesiennej aury. Na zajęciach manualnych wykorzystywano naturalne materiały oraz inspiracje czerpane z otaczającej nas przyrody. Wykonywano wianki z szyszek oraz bukiety  róż z jesiennych liści a przy tym nie brakowało i pomysłów kulinarnych takich jak racuchy               z jabłkami czy ciasta.   Braliśmy udział w  miejskich obchodach ,,Dnia Seniora" organizowanym przez Forum Razem. Seniorzy mieli okazję nauczyć się jak wykonać broszkę z kolorowego filcu na organizowanych przez nas warsztatach manualnych.   Dzień Otwarty  firmy Elektrolux Best Poland był działaniem mającym na celu przybliżenie uczestnikom projektu ,, Drogowskaz" realiów obecnego rynku pracy. Wizyta studyjna w Centrum Usług Senioralnych w Zawierciu to wymiana doświadczeń oraz dzielenie się pomysłami. Podsumowując działania, można stwierdzić że był to dla nas bardzo owocny czas.

Więcej...

Wrzesień 2018 w PAL Mikulczyce.

Wrzesień 2018 w PAL Mikulczyce.

 

Wrzesień w PAL – u Mikulczyce uczestnicy spędzili na zajęciach cyklicznych, które odbywały się zgodnie z harmonogramem a także mieli okazję  do spotkań w plenerze. Pierwszym takim wydarzeniem był Piknik Rodzinny w Parku 12C ,, Rodzina Razem w Zabrzu" organizowanym pod patronatem Pani Prezydent Małgorzaty Mańki- Szulik. Drugim Gril na Mikulczyckich Stawach, spotkanie z przyrodą i  zielonym krajobrazem najbliższej okolicy. Tematy zajęć kulinarnych były dostosowane  do aktualnej pory roku. PAL- owicze przygotowywali przetwory z jabłek, piekli ciasteczka które były znakomitym dodatkiem do kawy. Zajęcia manualne pozwoliły                        na wykonywanie prac z filcu - kolorowych naszyjników i broszek oraz na warsztaty,,Art –Eco"          na których powstały igielniki w formie małych kapelusików z materiałów ,,z odzysku" czyli recyklingu. Motorem działań są pomysły i inspiracje którymi wspólnie się dzielą  pracownicy socjalni i uczestnicy

Więcej...

Nasz profil na Facebook