Aktualności PAL Mikulczyce

Grudzień 2020 w PAL-u Mikulczyce

Koniec grudnia to również zakończenie działalności Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Mikulczyc”. Grudzień był więc miesiącem podsumowań i sprawozdań. Mimo tego udało zorganizować się kilka indywidualnych spotkań dla uczestników kończącego się projektu ”Drogowskaz”. Osoby aktywnie działające w ramach mikulczyckiego „PAL”-u miały okazję uszycia sobie świątecznych poduszek, wykonania stroików oraz świecznika techniką decoupagu. W ramach zajęć zleconych zaproponowliśmy wspólne pieczenie pierniczków i przygotowanie krokietów.

Podsumowując kilka lat działalności Programu Aktywności Lokalnej złożyliśmy podziękowania uczestnikom jak również wszystkim instytucjom współpracującym z nami na przestrzeni całego okresu wspólnej pracy.

Więcej...

Listopad 2020 w PAL-u Mikulczyce

W listopadzie w mikulczyckim „PAL”-u zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym. Pracownicy Programu Aktywności Lokalnej ze względu na wykonywanie swoich obowiązków w formie zdalnej korzystali również z komunikatorów. Mimo pandemii udało się również przeprowadzić sześć spotkań zleconych z panią Izabelą Grybską-Szczesnewicz w ramach projektu „Drogowskaz”. Listopad w związku ze zbliżającymi się świętami właśnie tej tematyce był poświęcony. W ramach spotkań kulinarnych upiekliśmy maślane ciasteczka i karpatkę. Zajęcia manualne poświęciliśmy na uszycie bawełnianych choinek, zdobienie bombek techniką decoupagu oraz stworzenie bombek piankowych. Na początku listopada zakończyliśmy akcję szycia maseczek bawełnianych. W ramach zajęć zleconych powstał wieniec adwentowy z recyklingu, kalendarz adwentowy, filcowe dzwoneczki na choinkę, choinki-zawieszki z wykorzystaniem korków po winie, choinki z czapeczką Mikołaja. Ponadto zaprezentowaliśmy wianki świąteczne a także inne świąteczne ozdoby, które będą zdobić nasze świąteczne drzewka.

Więcej...

Pażdziernik 2020

Październik rozpoczął się dla uczestników „Programu Aktywności Lokalnej” w Mikulczycach  wspólnym wyjazdem kulturalno-rekreacyjnym do Wisły. Zwiedziliśmy Muzeum Beskidzkie w Wiśle i zobaczyliśmy skocznię imienia Adama Małysza w dzielnicy Wisły - Malince. W ramach zajęć manualnych udało nam się ukończyć prace techniką qulingu. O tym, na czym ta metoda polega, możecie Państwo przeczytać we wcześniejszych wpisach w zakładce „Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Mikulczyce”. Wykorzystaliśmy również dary jesieni tworząc bukiety róż wykonane z liści klonu. W październiku udało się także rozpocząć zajęcia manualne z panią Izabelą Grybską - Szczesnewicz. Uczestnicy „PAL”- u wykonywali „mini skrzaty”, a na ostatnich zajęciach nauczyli się jak z jeansu można stworzyć organizer. Pod koniec miesiąca włączyliśmy się w drugą edycję szycia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

Więcej...

Wrzesień 2020 w PAL-u Mikulczyce

We wrześniu w mikulczyckim Programie Aktywności Lokalnej kontynuowaliśmy cykl spotkań poświęconych technice qulingu. Zarówno uczestnicy projektu „Drogowskaz” jak i biorące udział w spotkaniach osoby z otoczenia, przez cały miesiąc skupiali się na szlifowaniu tylko tej jednej techniki. Za pomocą igieł qulingowych kontynuowali tworzenie swoich prac. Tworzenie elementów do obrazków nie jest szczególnie skomplikowane. Jest za to bardzo czasochłonne. Dlatego też na przygotowania elementów poświęcić trzeba było kilka wrześniowych warsztatów.W tym momencie trzeba skierować słowa uznania do osób biorących udział we wspólnej pracy za wyjątkowe skupienie, precyzję i konsekwencję w działaniu. Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej są już na etapie kończenia swoich obrazków w technice qulingowej. Do finału pozostało już bardzo niewiele czasu i pracy. Gotowe dzieła staną się ozdobą pomieszczeń PAL- u. Pod koniec września cała nasza grupa udało się do miejscowości Goczałkowice – Zdrój. Tam zwiedziliśmy Ogrody Kapias i podziwiali jeden z największych sztucznych zbiorników w naszym regionie – Zbiornik Goczałkowicki, zwany popularnie Jeziorem Goczałkowickim. Nazwa ogrodów które odwiedziliśmy związana jest z nazwiskiem Ludwika Kapiasa, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku pełnił funkcję naczelnika gminy Goczałkowice Górne.

Więcej...

Sierpień 2020 W PAL-u Mikulczyce

Sierpień w Programie Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegł, w związku z piękną pogodą, pod znakiem spotkań i wyjść plenerowych. Uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy (wśród nich grupa Kamratek) odwiedzili Stawy Mikulczyckie. Podobny skład zawitał  do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego położonego na granicy Chorzowa i Katowic. Oprócz wspólnych wyjść i wycieczek kontynuowaliśmy zajęcia manualne. Idziemy z duchem potrzeb i dlatego wspólnie postanowiliśmy z posiadanych przez nas materiałów wykonać ochronne pół-przyłbice. Taki sprzęt jest obecnie przydatny w środkach komunikacji publicznej, sklepach i innych miejscach wspólnego użytkowania, dlatego zajęcia wzbudziły bardzo ciepłe przyjęcie. Oprócz wykonania wspomnianych już pół-przyłbic, w sierpniu w ramach zajęć manualnych powstały kolejne makramowe pióra ze sznurka jutowego a także akrylowe pejzaże wykonane na kasetonach sufitowych. W dalszym ciągu uczestnicy projektu zgłębiali technikę qulingu. Technika ta służy do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru. Paski te zwija się w kształt spiralnej sprężyny i odpowiednio formuje. Możecie je Państwo zobaczyć w naszej galerii.

Więcej...

Kwiecień 2020 w PAL-u Mikulczyce

Kwiecień 2020 w PAL Mikulczyce

 

W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii i izolacji społecznej w kwietniu spotkania cykliczne z uczestnikami nie mogły się obywać w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Tarnopolskiej 57. Uczestnicy projektu pozostawali jednak w stałym telefonicznym kontakcie z pracownikami PAL-u.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na maseczki ochronne wielokrotnego użytku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej również aktywnie włączyli się w akcję ich szycia. Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach. Szycie maseczek nie było jedynym naszym zajęciem. W ramach pracy prowadzone były różnorodne zajęcia manualne. Ich opis był na bieżąco zamieszczany na facebookowym fanpage’u PAL Mikulczyce. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia dotyczące techniki decoupagu. W ramach pracy wykonany został szklany pojemnik na kawę lub herbatę. Przeprowadzono również zajęcia kulinarne dotyczące pieczenia maślanych ciasteczek jako propozycję przed wydłużonym majowym weekendem.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii!!

Więcej...

Marzec 2020 w PAL-u Mikulczyce

Na przełomie lutego i marca wraz z Radą Dzielnicy Mikulczyce uczestnicy i pracownicy Programu Aktywności Lokalnej rozpoczęli przygotowania do mającego się odbyć na początku kwietnia mikulczyckego kiermaszu wiosenno-wielkanocnego. Jednym z dzieł które można będzie na nim zakupić będą wiosenne stroiki. Nic tak nie kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi jak kurczaki, zajączki i jajka podane w wiosennej, kolorowej oprawie. Praca nad stroikami była złożona
i przebiegała wieloetapowo. Na kilku spotkaniach przygotowywano części składowe stroików, które dopiero złożone w całość ukazały efekty wspólnej pracy. Uczestnikom „PAL-u” same stroiki wydawały się zbyt małym wyzwaniem i dlatego postanowili zająć się dodatkowym rękodziełem. A były nim upominki wykonane z masy solnej z ozdobieniami w technice decoupage. Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Wszystkie nasze dzieła można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Serdecznie zapraszamy zatem do naszej galerii.

 

Więcej...

Luty 2020 w PAL-u Mikulczyce

Luty w „Programie Aktywności Lokalnej – Szansa dla Mikulczyc” był miesiącem przygotowań do Ostatków, czyli dnia zawieszenia między karnawałem a Wielkim Postem. Pierwszy dzień ostatków to oczywiście tłusty czwartek. I właśnie tego dnia uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej wspólnie z pracownikami przygotowywali pączki oraz inne słodkości. Nie ograniczono się jednak tylko do stworzenia najpopularniejszych pączków z nadzieniem. Dodatkowo na stołach pojawiły się faworki oraz… pączki hiszpańskie. Pączki hiszpańskie, wiedeńskie albo gniazdka to kilka nazw na te same pączki. Są delikatne, lekkie i puszyste. Przygotowuje się je z ciasta parzonego. Co ciekawe ciasto nie jest słodkie. Słodyczy pączkom nadaje lukier, którym są posmarowane. Ostatnią wykonaną w tłusty czwartek pracą była degustacja wyprodukowanych smakołyków :).

Również w lutym, a dokładnie w Walentynki odbyły się też warsztaty dla dzieci i dorosłych zatytułowane „Od serca dla serca”. Tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury mieszkańcy dzielnicy wyrabiali serduszka z włóczki z różnokolorowych wzorów. Kolorowe wyroby rękodzielnicze trafiły do innych mieszkańców Mikulczyc, żeby sprawić im trochę radości.

 

Więcej...

Styczeń 2020 w PAL-u Mikulczyce

W styczniu bieżącego roku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej we współpracy z przedstawicielami Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ulicy Tarnopolskiej 50 w Zabrzu przygotowali oraz przeprowadzili wyjątkową uroczystość, skierowaną do wyjątkowych osób. 21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, a dzień później Dzień Dziadka.
W związku z tym, 29 stycznia odbyło się spotkanie „Dla Babci i Dziadka”. Wzięło w nim udział prawie 80 osób. W obchody święta oprócz pracowników „PAL-u” włączyły się również Rada Dzielnicy Mikulczyce oraz dzieci i wychowawcy ze świetlicy środowiskowej działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Dla zaproszonych Gości przewidziano występ artystyczny. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku dla wszystkich. Impreza zakończyła się zabawą, która połączyła przedstawicieli różnych pokoleń.

Również w styczniu przeprowadzane były cyklicznie zajęcia manualne. Tym razem uczestnicy spotkań poznali nową technikę pracy. Było nią kropkowanie akrylem. Ta dosyć pracochłonna metoda, polega na nanoszeniu na rysunek ,za pomocą wykałaczek bądź małych patyczków, różnych kolorów farby akrylowej. Metoda ta wymaga skupienia i koncentracji, jednak nasi „PAL-owicze” świetnie dali sobie radę z tym zadaniem. Efekt pracy jak zwykle był bardzo zadowalający.

 

Więcej...

Listopad 2019 w PAL-u Mikulczyce

Przedostatni miesiąc 2019 roku PAL-owicze spędzili biorąc udział w zajęciach manualnych  w większości poświęconych tematyce świątecznej. Wykorzystywano znane i lubiane techniki i umiejętności. Szyto skrzaty oraz malowano szklane butelki. Wykonywano kompozycje florystyczne z kwiatów gwiazdy betlejemskiej. Ze szklanych słoików powstawały piękne klimatyczne lampioniki. Prace zostały zaprezentowane na Adwentowym Jarmarku przy Parafi św. Wawrzyńca w Mikulczycach .  

Więcej...

Październik 2019 w PAL-u Mikulczyce

W miesiąc Październik  PAL- Mikulczyce wkroczył biorąc udział w obchodach miejskiego Dnia Senora. Wspólnie z PAL-em Biskupice zaprezentowano prace uczestników a Seniorzy mieli okazję wziąść udział w warsztatach wykonywania broszek z drucików kreatywnych. Zajęcia manualne w auli PAL- u pozwalały na wykorzystanie naturalnych elementów ozdobnych w jesiennej tematyce. Uczestnicy wspólnie rozpoczęli przygotowania do wykonywania ozdób na Boże Narodzenie. Upieczono z ciasta solnego anioły które zostały pomalowane I pięknie wykończone. Na zajęciach manualnych z Panią Izabelą uczestnicy poznali technikę wykonania kwiatu gwiazdy betlejemskiej.

Więcej...

Sierpień 2019 w PAL-u Mikulczyce

Sierpień w PAL-Mikulczyce przebiegał pod znakiem wakacyjnych spotkań, których kulminacyjnym momentem był całodniowy wyjazd do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Większość uczestników wzięła w nim udział wraz z dziećmi. Była okazja skorzystania z wielu atrakcji: Linowego parku, rowerków wodnych, kina 2 D, wieży Mocy i wielu innych. Piękna zieleń i malownicze położenie parku dały możliwość wytchnienia i aktywnego spędzenia czasu wolnego.  Grupa  ,, Kamratek”spotkała się w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie można było nacieszyć oczy pięknymi roślinami, pospacerować i porozmawiać. W sierpniu nie zabrakło  zajęć kulinarnych w formie letniej kawiarenki,  czy manualnych, na których powstały przyborniki na kredki i pastelowe słoiczki. Pracownicy socjalni PAL-u prowadzą ciągły nabór do projektu ,,Drogowskaz”i serdecznie zapraszają kandydatów.

Więcej...

Nasz profil na Facebook