Aktualności PAL Mikulczyce

Wrzesień 2020 w PAL-u Mikulczyce

We wrześniu w mikulczyckim Programie Aktywności Lokalnej kontynuowaliśmy cykl spotkań poświęconych technice qulingu. Zarówno uczestnicy projektu „Drogowskaz” jak i biorące udział w spotkaniach osoby z otoczenia, przez cały miesiąc skupiali się na szlifowaniu tylko tej jednej techniki. Za pomocą igieł qulingowych kontynuowali tworzenie swoich prac. Tworzenie elementów do obrazków nie jest szczególnie skomplikowane. Jest za to bardzo czasochłonne. Dlatego też na przygotowania elementów poświęcić trzeba było kilka wrześniowych warsztatów.W tym momencie trzeba skierować słowa uznania do osób biorących udział we wspólnej pracy za wyjątkowe skupienie, precyzję i konsekwencję w działaniu. Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej są już na etapie kończenia swoich obrazków w technice qulingowej. Do finału pozostało już bardzo niewiele czasu i pracy. Gotowe dzieła staną się ozdobą pomieszczeń PAL- u. Pod koniec września cała nasza grupa udało się do miejscowości Goczałkowice – Zdrój. Tam zwiedziliśmy Ogrody Kapias i podziwiali jeden z największych sztucznych zbiorników w naszym regionie – Zbiornik Goczałkowicki, zwany popularnie Jeziorem Goczałkowickim. Nazwa ogrodów które odwiedziliśmy związana jest z nazwiskiem Ludwika Kapiasa, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku pełnił funkcję naczelnika gminy Goczałkowice Górne.

Więcej...

Sierpień 2020 W PAL-u Mikulczyce

Sierpień w Programie Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegł, w związku z piękną pogodą, pod znakiem spotkań i wyjść plenerowych. Uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy (wśród nich grupa Kamratek) odwiedzili Stawy Mikulczyckie. Podobny skład zawitał  do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego położonego na granicy Chorzowa i Katowic. Oprócz wspólnych wyjść i wycieczek kontynuowaliśmy zajęcia manualne. Idziemy z duchem potrzeb i dlatego wspólnie postanowiliśmy z posiadanych przez nas materiałów wykonać ochronne pół-przyłbice. Taki sprzęt jest obecnie przydatny w środkach komunikacji publicznej, sklepach i innych miejscach wspólnego użytkowania, dlatego zajęcia wzbudziły bardzo ciepłe przyjęcie. Oprócz wykonania wspomnianych już pół-przyłbic, w sierpniu w ramach zajęć manualnych powstały kolejne makramowe pióra ze sznurka jutowego a także akrylowe pejzaże wykonane na kasetonach sufitowych. W dalszym ciągu uczestnicy projektu zgłębiali technikę qulingu. Technika ta służy do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru. Paski te zwija się w kształt spiralnej sprężyny i odpowiednio formuje. Możecie je Państwo zobaczyć w naszej galerii.

Więcej...

Kwiecień 2020 w PAL-u Mikulczyce

Kwiecień 2020 w PAL Mikulczyce

 

W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii i izolacji społecznej w kwietniu spotkania cykliczne z uczestnikami nie mogły się obywać w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Tarnopolskiej 57. Uczestnicy projektu pozostawali jednak w stałym telefonicznym kontakcie z pracownikami PAL-u.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na maseczki ochronne wielokrotnego użytku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej również aktywnie włączyli się w akcję ich szycia. Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach. Szycie maseczek nie było jedynym naszym zajęciem. W ramach pracy prowadzone były różnorodne zajęcia manualne. Ich opis był na bieżąco zamieszczany na facebookowym fanpage’u PAL Mikulczyce. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia dotyczące techniki decoupagu. W ramach pracy wykonany został szklany pojemnik na kawę lub herbatę. Przeprowadzono również zajęcia kulinarne dotyczące pieczenia maślanych ciasteczek jako propozycję przed wydłużonym majowym weekendem.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii!!

Więcej...

Marzec 2020 w PAL-u Mikulczyce

Na przełomie lutego i marca wraz z Radą Dzielnicy Mikulczyce uczestnicy i pracownicy Programu Aktywności Lokalnej rozpoczęli przygotowania do mającego się odbyć na początku kwietnia mikulczyckego kiermaszu wiosenno-wielkanocnego. Jednym z dzieł które można będzie na nim zakupić będą wiosenne stroiki. Nic tak nie kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi jak kurczaki, zajączki i jajka podane w wiosennej, kolorowej oprawie. Praca nad stroikami była złożona
i przebiegała wieloetapowo. Na kilku spotkaniach przygotowywano części składowe stroików, które dopiero złożone w całość ukazały efekty wspólnej pracy. Uczestnikom „PAL-u” same stroiki wydawały się zbyt małym wyzwaniem i dlatego postanowili zająć się dodatkowym rękodziełem. A były nim upominki wykonane z masy solnej z ozdobieniami w technice decoupage. Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Wszystkie nasze dzieła można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Serdecznie zapraszamy zatem do naszej galerii.

 

Więcej...

Luty 2020 w PAL-u Mikulczyce

Luty w „Programie Aktywności Lokalnej – Szansa dla Mikulczyc” był miesiącem przygotowań do Ostatków, czyli dnia zawieszenia między karnawałem a Wielkim Postem. Pierwszy dzień ostatków to oczywiście tłusty czwartek. I właśnie tego dnia uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej wspólnie z pracownikami przygotowywali pączki oraz inne słodkości. Nie ograniczono się jednak tylko do stworzenia najpopularniejszych pączków z nadzieniem. Dodatkowo na stołach pojawiły się faworki oraz… pączki hiszpańskie. Pączki hiszpańskie, wiedeńskie albo gniazdka to kilka nazw na te same pączki. Są delikatne, lekkie i puszyste. Przygotowuje się je z ciasta parzonego. Co ciekawe ciasto nie jest słodkie. Słodyczy pączkom nadaje lukier, którym są posmarowane. Ostatnią wykonaną w tłusty czwartek pracą była degustacja wyprodukowanych smakołyków :).

Również w lutym, a dokładnie w Walentynki odbyły się też warsztaty dla dzieci i dorosłych zatytułowane „Od serca dla serca”. Tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury mieszkańcy dzielnicy wyrabiali serduszka z włóczki z różnokolorowych wzorów. Kolorowe wyroby rękodzielnicze trafiły do innych mieszkańców Mikulczyc, żeby sprawić im trochę radości.

 

Więcej...

Styczeń 2020 w PAL-u Mikulczyce

W styczniu bieżącego roku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej we współpracy z przedstawicielami Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ulicy Tarnopolskiej 50 w Zabrzu przygotowali oraz przeprowadzili wyjątkową uroczystość, skierowaną do wyjątkowych osób. 21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, a dzień później Dzień Dziadka.
W związku z tym, 29 stycznia odbyło się spotkanie „Dla Babci i Dziadka”. Wzięło w nim udział prawie 80 osób. W obchody święta oprócz pracowników „PAL-u” włączyły się również Rada Dzielnicy Mikulczyce oraz dzieci i wychowawcy ze świetlicy środowiskowej działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Dla zaproszonych Gości przewidziano występ artystyczny. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku dla wszystkich. Impreza zakończyła się zabawą, która połączyła przedstawicieli różnych pokoleń.

Również w styczniu przeprowadzane były cyklicznie zajęcia manualne. Tym razem uczestnicy spotkań poznali nową technikę pracy. Było nią kropkowanie akrylem. Ta dosyć pracochłonna metoda, polega na nanoszeniu na rysunek ,za pomocą wykałaczek bądź małych patyczków, różnych kolorów farby akrylowej. Metoda ta wymaga skupienia i koncentracji, jednak nasi „PAL-owicze” świetnie dali sobie radę z tym zadaniem. Efekt pracy jak zwykle był bardzo zadowalający.

 

Więcej...

Listopad 2019 w PAL-u Mikulczyce

Przedostatni miesiąc 2019 roku PAL-owicze spędzili biorąc udział w zajęciach manualnych  w większości poświęconych tematyce świątecznej. Wykorzystywano znane i lubiane techniki i umiejętności. Szyto skrzaty oraz malowano szklane butelki. Wykonywano kompozycje florystyczne z kwiatów gwiazdy betlejemskiej. Ze szklanych słoików powstawały piękne klimatyczne lampioniki. Prace zostały zaprezentowane na Adwentowym Jarmarku przy Parafi św. Wawrzyńca w Mikulczycach .  

Więcej...

Październik 2019 w PAL-u Mikulczyce

W miesiąc Październik  PAL- Mikulczyce wkroczył biorąc udział w obchodach miejskiego Dnia Senora. Wspólnie z PAL-em Biskupice zaprezentowano prace uczestników a Seniorzy mieli okazję wziąść udział w warsztatach wykonywania broszek z drucików kreatywnych. Zajęcia manualne w auli PAL- u pozwalały na wykorzystanie naturalnych elementów ozdobnych w jesiennej tematyce. Uczestnicy wspólnie rozpoczęli przygotowania do wykonywania ozdób na Boże Narodzenie. Upieczono z ciasta solnego anioły które zostały pomalowane I pięknie wykończone. Na zajęciach manualnych z Panią Izabelą uczestnicy poznali technikę wykonania kwiatu gwiazdy betlejemskiej.

Więcej...

Sierpień 2019 w PAL-u Mikulczyce

Sierpień w PAL-Mikulczyce przebiegał pod znakiem wakacyjnych spotkań, których kulminacyjnym momentem był całodniowy wyjazd do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Większość uczestników wzięła w nim udział wraz z dziećmi. Była okazja skorzystania z wielu atrakcji: Linowego parku, rowerków wodnych, kina 2 D, wieży Mocy i wielu innych. Piękna zieleń i malownicze położenie parku dały możliwość wytchnienia i aktywnego spędzenia czasu wolnego.  Grupa  ,, Kamratek”spotkała się w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie można było nacieszyć oczy pięknymi roślinami, pospacerować i porozmawiać. W sierpniu nie zabrakło  zajęć kulinarnych w formie letniej kawiarenki,  czy manualnych, na których powstały przyborniki na kredki i pastelowe słoiczki. Pracownicy socjalni PAL-u prowadzą ciągły nabór do projektu ,,Drogowskaz”i serdecznie zapraszają kandydatów.

Więcej...

Lipiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Uczestnicy Projektu ,,Drogowskaz”w lipcu, intensywnie uczestniczyli we wsparciu organizowanym       w ramach zajęć tematycznych w KIS, więc spotkania w PAL-u  miały w większości ,,wakacyjny” charakter.

Pracownicy socjalni PAL- u w dużej mierze kładli nacisk na naukę wspólnego spędzania czasu                   wolnego z dziećmi, poprzez przygotowywanie potraw, wspólny posiłek, oraz gry i zabawy. Dwukrotnie udało się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach. Przygotować zapiekanki z gyrosem                  i kiełbaski. Nie zabrakło też nowych pomysłów i inspiracji na zajęciach manualnych. Tematem zajęć było wykorzystanie materiałów recyklingowych w formie metalowych puszek i opakowań plastikowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tworzenia splotów makramy ze zwykłego sznurka. Więc na nudę nie można było narzekać.

Więcej...

Czerwiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Spotkania cykliczne uczestników oraz osób ze środowiska lokalnego w czerwcu 2019 oscylowały tematycznie wokół zbliżającego się lata oraz wspólnej integracji. PAL- owicze piekli naleśniki kruche ciasta, przygotowywali pyszne lody w letniej kawiarence, a także wykonywali piekne prace manualne. Panie z koła Seniora ,, Kamratki” miały okazję uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach komputerowych.

Wszyscy mogli się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach, oraz na festynie miejskim  organizowanym przez Radę Dzielnicy Mikulczyce. Program AktywnościL Mikulczyce  aktywnie się włączył się w  działania organizując na nim  warsztaty tworzenia kolorowych bransoletek dla dzieci. Celem wszystkich spotkań było poznanie najbliszej okolicy oraz integracja  mieszkańców.

Więcej...

Maj 2019 w PAL-u Mikulczyce

Tematyka zajęć  w PAL-u Mikulczyce w miesiącu maju skupiała uwagę na pracach manualnych związanych ze świętami okolicznościowymi. Wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek      z okazji komuni, popularnych imienin czy Dnia Matki. Uczestnicy uczyli się wykorzystywania poznanych wcześniej technik do tworzenia prac. Dwukrotnie skorzystano z zajęć zorganizowanych – zleconych.  Zorganizowano wraz z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury w Mikulczycach : Warsztaty ,, ECO – kwiatki na Dzień Matki” w których wykorzystano materiały recyklingowe              w formie wytłoczek po jajkach. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mieli okazję wspólnej integracji podczas zwiedzania i pobytu w kompleksie pałacowym  Zamku w Mosznej. Wyjazd stanowił miłą odskocznię od codzienności, dał możliwość pobytu na łonie przyrody.

Więcej...

Nasz profil na Facebook