Wszystkie aktualności

Grudzień 2020 w PAL-u Mikulczyce

Koniec grudnia to również zakończenie działalności Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Mikulczyc”. Grudzień był więc miesiącem podsumowań i sprawozdań. Mimo tego udało zorganizować się kilka indywidualnych spotkań dla uczestników kończącego się projektu ”Drogowskaz”. Osoby aktywnie działające w ramach mikulczyckiego „PAL”-u miały okazję uszycia sobie świątecznych poduszek, wykonania stroików oraz świecznika techniką decoupagu. W ramach zajęć zleconych zaproponowliśmy wspólne pieczenie pierniczków i przygotowanie krokietów.

Podsumowując kilka lat działalności Programu Aktywności Lokalnej złożyliśmy podziękowania uczestnikom jak również wszystkim instytucjom współpracującym z nami na przestrzeni całego okresu wspólnej pracy.

Więcej...

Listopad 2020 w PAL-u Mikulczyce

W listopadzie w mikulczyckim „PAL”-u zajęcia odbywały się w trybie stacjonarnym. Pracownicy Programu Aktywności Lokalnej ze względu na wykonywanie swoich obowiązków w formie zdalnej korzystali również z komunikatorów. Mimo pandemii udało się również przeprowadzić sześć spotkań zleconych z panią Izabelą Grybską-Szczesnewicz w ramach projektu „Drogowskaz”. Listopad w związku ze zbliżającymi się świętami właśnie tej tematyce był poświęcony. W ramach spotkań kulinarnych upiekliśmy maślane ciasteczka i karpatkę. Zajęcia manualne poświęciliśmy na uszycie bawełnianych choinek, zdobienie bombek techniką decoupagu oraz stworzenie bombek piankowych. Na początku listopada zakończyliśmy akcję szycia maseczek bawełnianych. W ramach zajęć zleconych powstał wieniec adwentowy z recyklingu, kalendarz adwentowy, filcowe dzwoneczki na choinkę, choinki-zawieszki z wykorzystaniem korków po winie, choinki z czapeczką Mikołaja. Ponadto zaprezentowaliśmy wianki świąteczne a także inne świąteczne ozdoby, które będą zdobić nasze świąteczne drzewka.

Więcej...

Grudzień w PAL Biskupice

Grudniowe spotkania Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic” w dalszym ciągu odbywały się w okrojonym składzie. Na zajęciach manualnych przygotowywaliśmy naszą siedzibę do zbliżających świąt Bożego Narodzenia. Na oknach, drzwiach i ścianach zawisły zrobione przez uczestników projektu oraz mieszkańców dzielnicy świąteczne ozdoby. Liderzy społeczności lokalnej włączyli się do akcji pod nazwą „ Serduszko dla maluszka”. Polegała ona na tym, że uczestnicy naszego projektu oraz mieszkańcy Biskupic szyli serduszka dla dzieci hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

Podczas spotkań wspominaliśmy zeszłoroczne święta, gdy było w naszych pomieszczeniach było  gwarnie i wesoło. Uczestnicy projektu oraz mieszczańscy dzielnicy opowiadali o tradycjach i historiach wyniesionych z rodzinnych domów. Zajęcia kulinarne wciąż były prowadzone w formule online. Osoby zainteresowane za pośrednictwem telefonów i komputerów obserwowali i  wspólnie uczyli się jak ugotować zupę serowo-brokułową i upiec zapiekankę chłopską. 

W związku z obostrzeniami wynikającymi z  pandemii tegoroczne spotkanie wigilijne nie doszło do skutku. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz” dzięki dofinansowaniu z Funduszów Europejskich otrzymali z naszych rąk artykuły spożywcze, które pozwoliły im w domach  przygotować wigilijne potrawy.

Więcej...

Mikołaj dla seniora

Pracownicy Programu Aktywności Lokalnej zorganizowali w tym roku Mikołaja dla seniorów.  W wymyślonej akcji wsparły nas instytucje i organizacje od lat współpracujące z biskupicką społecznością . Wśród nich należy wymienić: Przewodniczącą Rady Miasta Panią Łucję Chrzęstek- Bar, radnego Rady Miejskiej Pana Damiana Trześniewskiego, osadzonych z  Zakładu Karnego  w Zabrzu, parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz parafię  św. Jana Chrzciciela w Biskupicach a także firmę budowlaną, która pragnie zachować anonimowość. Podarunki zostały dostarczone osobiście  do tych osób które nie mogły z różnych powodów  pojawić się w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Bytomskiej. Mamy nadzieję, że mikołajową akcją udało nam się wspólnie wywołać uśmiech na twarzach  biskupickich seniorów.

Więcej...

Pażdziernik 2020

Październik rozpoczął się dla uczestników „Programu Aktywności Lokalnej” w Mikulczycach  wspólnym wyjazdem kulturalno-rekreacyjnym do Wisły. Zwiedziliśmy Muzeum Beskidzkie w Wiśle i zobaczyliśmy skocznię imienia Adama Małysza w dzielnicy Wisły - Malince. W ramach zajęć manualnych udało nam się ukończyć prace techniką qulingu. O tym, na czym ta metoda polega, możecie Państwo przeczytać we wcześniejszych wpisach w zakładce „Program Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Mikulczyce”. Wykorzystaliśmy również dary jesieni tworząc bukiety róż wykonane z liści klonu. W październiku udało się także rozpocząć zajęcia manualne z panią Izabelą Grybską - Szczesnewicz. Uczestnicy „PAL”- u wykonywali „mini skrzaty”, a na ostatnich zajęciach nauczyli się jak z jeansu można stworzyć organizer. Pod koniec miesiąca włączyliśmy się w drugą edycję szycia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku.

Więcej...

Październik w PAL Biskupice

W październiku nadal nie mogliśmy spotykać się na zajęciach kulinarnych w naszej siedzibie przy ulicy Bytomskiej. W tej sytuacji warsztaty odbywały się online. Byliśmy razem, ale osobno. My  w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej – Biskupice, natomiast uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy  w swoich domach przed ekranami komputerów, laptopów, telefonów. Wspólnie przygotowaliśmy pyszne dania. Na stoły wjechały między innymi: tortilla, pyszne ciasta jeżynowe z bezą oraz pleśniak.  Warsztaty kulinarne zostały udokumentowane w formie materiału filmowego. Można się z nim zapoznać  na naszym facebookowym fan page’u.

W siedzibie „PAL”  spotykaliśmy się we wtorki oraz  czwartki. Na zajęciach uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy inspirowali się wzajemnie swoimi pomysłami na manualne robótki. Kontynuowaliśmy cykl zajęć zatytułowany: „Jesienne klimaty w PAL-u”. W dalszym ciągu wykonywaliśmy też prace manualne  metodą decupage.  W związku ze zbliżającymi świętami przymierzaliśmy się do  wykonania  pierwszych świątecznych ozdób. Wykonanemu przez nas bałwanowi uszyliśmy i maseczkę, żeby wyglądał tak jak i my wszyscy. Pozostając w tematyce warsztatowej  nagrałyśmy  materiał instruktażowy dotyczący szycia poduszek.

Mając na względzie obecną sytuację w kraju, wspólnie rozpoczęliśmy szycie maseczek dla społeczności lokalnej oraz na potrzeby pracowników MOPR.  W tę formę pomocy włączyli się uczestnicy projektu a także lokalni liderzy.

W ramach przeprowadzonych przez nas  działań  o charakterze informacyjno-edukacyjnym, udało nam się spotkać on-line z panem Kazimierzem Speczykiem ze Stowarzyszenie "Żyj i daj żyć" Organizacja Pożytku Publicznego w Zabrzu. Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat wpływu obecnej sytuacji na nasze funkcjonowanie

Więcej...

Wyjazd do Wisły w ramach Klubu Dobrych Praktyk

Oprócz opisywanych przez nas w poście dotyczącym działań przeprowadzonych we wrześniu, chciałyśmy odrębny tekst poświęcić naszemu studyjnemu wyjazdowi. Razem z uczestnikami projektu oraz mieszkańcami dzielnicy Biskupice udałyśmy się do Wisły w ramach Klubu Dobrych Praktyk. Dzięki tej wizycie mogliśmy się dowiedzieć jak funkcjonują inne jednostki w kraju które realizują projekty unijne oraz jak wygląda praca środowiskowa na terenie Miasta Wisły. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Magdalena Bosowska i pracownik socjalny Pani Agnieszka Suszka opowiedziały nam o tym, jakie formy wsparcia są kierowane do osób w starszym wieku uczęszczających na zajęcia „Senior +”.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy Wisłę oraz Muzeum Beskidów. W trakcie wizyty w muzeum mogliśmy wymienić się z Panią Przewodnik posiadaną przez nas wiedzą. Jako mieszkańcy Śląska i przedstawiciele typowo śląskiej dzielnicy mamy sporo wiedzy na temat naszych regionalnych tradycji i kultury.

Więcej...

Wrzesień w PAL Biskupice

We wrześniu w dalszym ciągu nie mogliśmy spotykać się na zajęciach kulinarnych. Warsztaty odbywały się online – razem, ale osobno. My w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Bytomskiej, natomiast uczestnicy projektu oraz mieszkańcy Biskupic w swoich domach przed monitorami komputerów. Na wrześniowych zajęciach gotowaliśmy między innymi gofry z cukinii, zapiekanki z jajek oraz ciasto ze śliwkami.

Nasze cykliczne spotkania odbywały się  we wtorki i czwartki. Na zajęciach uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy inspirowali się wzajemnie swoimi pomysłami na manualne robótki. W grupie wykonaliśmy „słoneczne słoneczniki”, różnorakie ozdoby okienne oraz karuzele z papieru.

Znaleźliśmy również czas na powspominanie dawnych czasów. Oglądaliśmy fotografie i  czytaliśmy książki poświęcone naszej dzielnicy. Wielu mieszkańców pamiętało, jak ćwierć wieku  temu wyglądał budynek w którym aktualnie mieści się nasza siedziba i co się w nim znajdowało.

Więcej...

Wrzesień 2020 w PAL-u Mikulczyce

We wrześniu w mikulczyckim Programie Aktywności Lokalnej kontynuowaliśmy cykl spotkań poświęconych technice qulingu. Zarówno uczestnicy projektu „Drogowskaz” jak i biorące udział w spotkaniach osoby z otoczenia, przez cały miesiąc skupiali się na szlifowaniu tylko tej jednej techniki. Za pomocą igieł qulingowych kontynuowali tworzenie swoich prac. Tworzenie elementów do obrazków nie jest szczególnie skomplikowane. Jest za to bardzo czasochłonne. Dlatego też na przygotowania elementów poświęcić trzeba było kilka wrześniowych warsztatów.W tym momencie trzeba skierować słowa uznania do osób biorących udział we wspólnej pracy za wyjątkowe skupienie, precyzję i konsekwencję w działaniu. Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej są już na etapie kończenia swoich obrazków w technice qulingowej. Do finału pozostało już bardzo niewiele czasu i pracy. Gotowe dzieła staną się ozdobą pomieszczeń PAL- u. Pod koniec września cała nasza grupa udało się do miejscowości Goczałkowice – Zdrój. Tam zwiedziliśmy Ogrody Kapias i podziwiali jeden z największych sztucznych zbiorników w naszym regionie – Zbiornik Goczałkowicki, zwany popularnie Jeziorem Goczałkowickim. Nazwa ogrodów które odwiedziliśmy związana jest z nazwiskiem Ludwika Kapiasa, który w latach dwudziestych ubiegłego wieku pełnił funkcję naczelnika gminy Goczałkowice Górne.

Więcej...

Sierpień 2020 W PAL-u Mikulczyce

Sierpień w Programie Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegł, w związku z piękną pogodą, pod znakiem spotkań i wyjść plenerowych. Uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy (wśród nich grupa Kamratek) odwiedzili Stawy Mikulczyckie. Podobny skład zawitał  do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego położonego na granicy Chorzowa i Katowic. Oprócz wspólnych wyjść i wycieczek kontynuowaliśmy zajęcia manualne. Idziemy z duchem potrzeb i dlatego wspólnie postanowiliśmy z posiadanych przez nas materiałów wykonać ochronne pół-przyłbice. Taki sprzęt jest obecnie przydatny w środkach komunikacji publicznej, sklepach i innych miejscach wspólnego użytkowania, dlatego zajęcia wzbudziły bardzo ciepłe przyjęcie. Oprócz wykonania wspomnianych już pół-przyłbic, w sierpniu w ramach zajęć manualnych powstały kolejne makramowe pióra ze sznurka jutowego a także akrylowe pejzaże wykonane na kasetonach sufitowych. W dalszym ciągu uczestnicy projektu zgłębiali technikę qulingu. Technika ta służy do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru. Paski te zwija się w kształt spiralnej sprężyny i odpowiednio formuje. Możecie je Państwo zobaczyć w naszej galerii.

Więcej...

Ruszyła „Lokomotywa rodzinna”

W tym roku z naszą „Lokomotywą rodzinną” wprawiliśmy w ruch nieco później niż w latach poprzednich. Powód jest wiadomy. Pierwsze spotkanie w lipcu miało charakter organizacyjny. Został na nim przedstawiony harmonogram zajęć. Przypomnieliśmy również naszym uczestnikom o zasadach bezpieczeństwa. Uczestnicy projektu oraz mieszkańcy naszej dzielnicy wzięli udział w cyklu spotkań z terapeutką. Ich celem była integracja i edukacja. Grupa poznała szereg sposobów dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami jak również poprawy komunikacji.

W ramach Lokomotywy rodzinnej zwiedziliśmy podziemną trasę w Sztolni Królowej Luiza. Podczas wycieczki zapoznaliśmy się ze śląskimi tradycjami oraz zgłębiliśmy historię wydobycia węgla na Śląsku. Zwiedziliśmy również Park 12 C. Na tej wycieczce poznaliśmy alfabet Morse’a oraz zaskoczyliśmy się magiczną mocą wody jako narzędzia stosowanego w technice. Dużą atrakcją dla naszych uczestników była możliwość przejścia przez skalny labirynt. Po aktywnie spędzonym dniu Wspólnie biesiadowaliśmy przy grillu. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy medal.

Kolejnym naszym działaniem było wyjście do kina. Film o tematyce familijnej pokazał, że bajki są nie tylko dla dzieci. Dorośli mogą się bawić przy nich równie dobrze.

Czym byłaby Rodzinna lokomotywa bez sportu? Dlatego tym razem zaplanowaliśmy spotkanie ze sportem, a właściwie sportową legendą. Zwiedziliśmy stadion „Górnika” Zabrze! Mali i duzi kibice mogli zobaczyć jak wygląda zaplecze Stadionu imienia Ernesta Pohla przy ulicy Roosevelta niedostępne na codzień.

Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Tam nasi uczestnicy mogli zapoznać się z tymi gatunkami roślin, które normalnie nie występują w Polsce.

Kolejny nasz wypad zaplanowaliśmy do nowo powstałego zabrzańskiego ZOO w dzielnicy Makoszowy. Tam pod opieką pani przewodniczki oglądaliśmy małe i duże zwierzęta, poznając wiele ciekawostek z ich życia.

Lipcową „Lokomotywę rodzinną” zakończyliśmy zajęciami z jogi, podczas których mogliśmy się przekonać jak trudno osiągnąć równowagę duchową i dlaczego regularnie warto ćwiczyć ciało.

 

Więcej...

Sierpień w Pal Biskupice

Sierpień w Programie Aktywności Lokalnej w Biskupicach nadal  przebiegał pod znakiem zajęć kulinarnych. Niestety wciąż  w formie online. Tym razem przygotowywaliśmy  spaghetti – zapiekankę z białym serem i cebulą. W naszej kuchni królowały również kotlety ryżowe. Jest to jedno z dań wpisanych do naszej  „ PAL-owej książki kucharskiej”. Robiliśmy  też  ciasto francuskie w wersji „na słono”. W sierpniu skupiliśmy się na wykonaniu  prac porządkowych na terenie ogródka PAL. Posadziliśmy nowe kwiaty i sadzonki. Prace były wykonywane wraz z mieszkańcami naszej dzielnicy .

Kontynuowaliśmy spotkania z uczestnikami naszego projektu oraz grupą seniorów  w  pomieszczeniach Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Bytomskiej w Zabrzu-Biskupicach. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęcia integrująco-edukacyjnych wspomagających  pamięć.

Zachowując procedury bezpieczeństwa prowadziliśmy zajęcia manualne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że  zajęcia te nie tylko polepszają naszą koordynację ruchową i uczą  robienia nowych ozdób ale mają również  charakter integracyjny.  Podczas sierpniowych  zajęć manualnych wykonywaliśmy  ozdobne wianki i kwiaty. Nasza „PAL-owa rodzina” powiększyła się również o kolejne krasnale. Tym razem w wersji  kieszonkowej. Warto zaznaczyć że nasze  zajęcia manualne w sierpniu   inspirowała jedna z uczestniczek PAL,  przesyłając nam zdjęcia własnoręcznie wykonanych prac.

Więcej...

Lipiec w PAL Biskupice

W lipcu niestety nadal zmuszeni bylibyśmy  pracować w formule online. Zaczęliśmy od zajęć kulinarnych w ramach których nagraliśmy film z przepisem na pyszną zapiekankę. Z naszego przepisu  mogą skorzystać uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy Biskupice. Na kolejnych kulinarnych warsztatach zachęcaliśmy do ugotowania zdrowego spaghetti, w którym zamiast makaronu  można zastosować cukinię. Propozycją dla niejadków były kolorowe pasty na śniadanie.

Warsztaty manualne poświęcone były wspólnemu tworzeniu albumów z wakacji oraz nauce szycia worków na różnorodne drobiazgi. Stworzone worki wykorzystaliśmy podczas zajęć i wyjść w ramach  projektu „Lokomotywa rodzinna”. O tych zajęciach możecie Państwo przeczytać w odrębnym poście.

Ponieważ pogoda dopisywała wspólnie spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy naszą ulubioną dzielnicę. W ramach spaceru odwiedziliśmy seniorów z którymi utrzymujemy regularny kontakt. Mimo że spotkanie odbyło się tylko w oknie przyniosło wiele radości i uśmiechu. Spacerując dotarliśmy aż na   rekultywowaną biskupicką hałdę.

W drugiej połowie lipca  zostały rozluźnione obostrzenia i wreszcie mogliśmy się spotykać w naszych pomieszczeniach przy ulicy Bytomskiej. W spotkaniach brali udział uczestnicy naszego projektu, mieszkańcy dzielnicy oraz grupa seniorów. Omówiliśmy zasady przyszłych spotkań, planowaliśmy wspólne działania ale też  wspominaliśmy działania zrealizowane w PAL w przeszłości. Spotkania były podzielone. Spotkaliśmy się w  mniejszych grupach zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.  

Więcej...

czerwiec w PAL Biskupice

Pierwszy dzień czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka. I to właśnie od obchodów tego święta rozpoczęliśmy nasze działania w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla  Biskupic”. Dla naszych milusińskich  przygotowaliśmy piękne  owocowe galaretki.

Kolejne dni czerwca dzięki zluzowaniu obostrzeń mogliśmy spędzać na świeżym powietrzu poza pomieszczeniami  PAL-u. Ten czas udało nam się spożytkować na spotkania z mieszkańcami dzielnicy i uczestnikami projektu na wspólnych spacerach.  Była to świetna okazja, by zobaczyć Biskupice w ich historycznej odsłonie.

W dalszym ciągu nagrywaliśmy filmy. Dokumentowaliśmy  warsztaty  kulinarne  oraz manualne. Z zamieszczanych przez nas filmów o tematyce kulinarnej  mieszkańcy dzielnicy  oraz uczestnicy projektu, mogli dowiedzieć się jak przygotować chleb z mąką lub bez  albo pyszną carbonarę. Z kolei filmy  o tematyce manualnej  nauczyły nas  jak  wykonać ozdoby za pomocą techniki decoupage, lub zrobić domowy ogród w słoiku.

Oprócz zwykłego rytmu zajęć manualnych oraz kulinarnych dodatkowo odbyły się zajęcia z relaksacji i zajęcia online z terapeutą Aneta Paryż- Zwolenik. Temat zajęć Pani Anny był bardzo interesujący a brzmiał: „Czas pandemii-otwarte źródło wiedzy o sobie”

Więcej...

Kwiecień 2020 w PAL-u Mikulczyce

Kwiecień 2020 w PAL Mikulczyce

 

W związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii i izolacji społecznej w kwietniu spotkania cykliczne z uczestnikami nie mogły się obywać w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Tarnopolskiej 57. Uczestnicy projektu pozostawali jednak w stałym telefonicznym kontakcie z pracownikami PAL-u.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na maseczki ochronne wielokrotnego użytku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej również aktywnie włączyli się w akcję ich szycia. Efekty pracy można zobaczyć na zdjęciach. Szycie maseczek nie było jedynym naszym zajęciem. W ramach pracy prowadzone były różnorodne zajęcia manualne. Ich opis był na bieżąco zamieszczany na facebookowym fanpage’u PAL Mikulczyce. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia dotyczące techniki decoupagu. W ramach pracy wykonany został szklany pojemnik na kawę lub herbatę. Przeprowadzono również zajęcia kulinarne dotyczące pieczenia maślanych ciasteczek jako propozycję przed wydłużonym majowym weekendem.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii!!

Więcej...

Kwiecień w PAL Biskupice

Kwiecień w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

 

W kwietniu w dalszym ciągu prowadziliśmy zajęcia metodą online. Dla mieszkańców dzielnicy Biskupice oraz uczestników projektu przeprowadziliśmy w ten sposób zajęcia manualne oraz kulinarne.

Na spotkaniach prezentowaliśmy zasady wykonania dekoracji domowych na wielkanocne stoły, dzieliliśmy się pomysłami na spędzanie wolnego czasu w warunkach domowych i zachęcaliśmy do wykonywania prostych prac manualnych.

Zajęcia kulinarne również prowadziliśmy za pośrednictwem internetu. Mieszkańcom i uczestnikom projektu przekazywaliśmy  pomysły na przygotowanie obiadów z łatwo dostępnych składników.

Spotkania prowadziliśmy głównie za pośrednictwem platformy messenger. Tematem naszych wspólnych rozmów była oczywiście aktualna sytuacja związana z COVID-19.  Mieszkańców Biskupic w tym trudnym czasie wspieraliśmy poprzez indywidualne rozmowy telefoniczne.

Na fanpage Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic” prowadziliśmy akcje skierowane do mieszkańców Biskupic oraz uczestników projektu, w których zachęcaliśmy do dzielenia się swoimi umiejętnościami manualnymi oraz kulinarnymi i wrzucania zdjęć z efektów swojej pracy.

 W kwietniu uczyliśmy się również szycia maseczek ochronnych. Uszyte przez nas maseczki zostały przekazane uczestnikom projektu, seniorom, mieszkańcom dzielnicy, pracownikom MOPR, funkcjonariuszom policji z   Komisariatu II Policji w Zabrzu opiekującym się Biskupicami oraz  przedstawicielom obydwu parafii znajdujących się na terenie dzielnicy.

Ze względu na obowiązek noszenia maseczek ochronnych została przeprowadziliśmy akcję społeczno-  edukacjną podkreślającą  jak ważne jest  ich noszenie w miejscach publicznych.

Więcej...