Wszystkie aktualności

Październik 2019 w PAL-u Mikulczyce

W miesiąc Październik  PAL- Mikulczyce wkroczył biorąc udział w obchodach miejskiego Dnia Senora. Wspólnie z PAL-em Biskupice zaprezentowano prace uczestników a Seniorzy mieli okazję wziąść udział w warsztatach wykonywania broszek z drucików kreatywnych. Zajęcia manualne w auli PAL- u pozwalały na wykorzystanie naturalnych elementów ozdobnych w jesiennej tematyce. Uczestnicy wspólnie rozpoczęli przygotowania do wykonywania ozdób na Boże Narodzenie. Upieczono z ciasta solnego anioły które zostały pomalowane I pięknie wykończone. Na zajęciach manualnych z Panią Izabelą uczestnicy poznali technikę wykonania kwiatu gwiazdy betlejemskiej.

Więcej...

Sierpień z PAL Biskupice

W miesiącu sierpniu jeszcze wakacyjne humory dopisywały, więc zaproponowano uczestnikom projektu i mieszkańcom wspólne wyjście integracyjne do groty solnej gdzie relaksowaliśmy się zdrowotnie przy muzyce. Mieliśmy również okazje zwiedzać zabrzański Ogród Botaniczny. Poznać jego historie oraz zaczerpnąć informacje o tym jak pielęgnować rośliny.  Stworzyliśmy wakacyjny stół i przygotowaliśmy przysmaki które kojarzą nam się z wakacjami tj. gofry z owocami, galaretką, bitą śmietaną itp. 

            Nowością w naszych zajęciach manualnych były zajęcia recyklingowe oraz samodzielnie wykonane świece, kredki oraz mydełka glicerynowe. Wspólnymi krokami zbliżyliśmy się do początku roku szkolnego.

Więcej...

Sierpień

Sierpień to tradycyjny miesiąc trzeźwości. W okresie letnim zdarza się również wiele wypadków pod wpływem alkoholu. Wypity alkohol powoduje upośledzenie zmysłów i następujące reakcje: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Na zajęciach w KIS edukujemy  naszych  uczestników, którzy podczas ćwiczeń z wykorzystaniem alkogogli  mają okazję by zwiększyć swoją  wiedzę i świadomość potencjalnych zagrożeń.

Więcej...

Sierpień 2019 w PAL-u Mikulczyce

Sierpień w PAL-Mikulczyce przebiegał pod znakiem wakacyjnych spotkań, których kulminacyjnym momentem był całodniowy wyjazd do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Większość uczestników wzięła w nim udział wraz z dziećmi. Była okazja skorzystania z wielu atrakcji: Linowego parku, rowerków wodnych, kina 2 D, wieży Mocy i wielu innych. Piękna zieleń i malownicze położenie parku dały możliwość wytchnienia i aktywnego spędzenia czasu wolnego.  Grupa  ,, Kamratek”spotkała się w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie można było nacieszyć oczy pięknymi roślinami, pospacerować i porozmawiać. W sierpniu nie zabrakło  zajęć kulinarnych w formie letniej kawiarenki,  czy manualnych, na których powstały przyborniki na kredki i pastelowe słoiczki. Pracownicy socjalni PAL-u prowadzą ciągły nabór do projektu ,,Drogowskaz”i serdecznie zapraszają kandydatów.

Więcej...

Lipiec z PAL Biskupice

Zajęcia z Lokomotywy Rodzinnej rozpoczęliśmy w czerwcu gdzie na pierwszym spotkaniu rozmawiali z innymi uczestnikami Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Robert Piątek oraz sierż. szt. Piotr Dębicki. Omówili zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady bezpiecznego  poruszania się na drodze, jak dziecko powinno dbać o swoje bezpieczeństwo w domu ( kiedy zostaje samo w domu).   Na zakończenie Lokomotywy  Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Jordan Kowalczyk oraz sierż.szt. Łukasz Mastalerz przypomnieli nam o tych zasadach.     

            Nasze spotkania podczas lokomotywy rodzinnej umiliła także Pani Aneta Paryż-Zwolnenik - psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas tych zajęć pracowaliśmy nad swoimi emocjami i myślami, które towarzyszą mam w różnych okolicznościach życia codziennego. Zadawaliśmy pytania: Kim jestem? Co czuję ? Czego potrzebuję ?  Niby takie proste pytania, a wielu   z nas nie potrafi czasem sobie na nie odpowiedzieć. My podczas naszych zajęć próbowaliśmy sobie
z nimi poradzić. Zapewne zadacie pytanie czy nam się udało choć trochę  poradzić sobie z tymi pytaniami? Dla wielu wielu z nas - tak. Więc każdy na pewno wyszedł z naszych  spotkań o jedno doświadczenie więcej. Zaczynając od dzieci i kończąc na nas rodzicach.

Nie wiele trzeba było jak  kartka, kredki, farbki i  popłynęły z nas  fale emocji, które nam towarzyszyły podczas Lokomotywy.

            Pozostając w klimacie wakacji gdy pogoda nie dopisuje próbowaliśmy znaleźć sposób na relaks korzystając tylko z kolorowych kartek. Na jednych z  zajęć mieliśmy okazję poznawać tajniki origami. Tworzyliśmy kwiaty, rybki, ptaszki i dla nie których znaleźliśmy sposób na miłe spędzenie czasu, samemu bądź z dzieckiem.

  Podczas wakacji przybyły też do nas z Panie z Pal-u z Mikulczyc, które prowadziły z nami zajęcia manualne związane z ekologią - tworzyliśmy podstawy do wieńców z gazet. Rozmawialiśmy na  tematy związane z ochroną środowiska i o tym co możemy stworzyć z tzw. „niepotrzebnych” rzeczy. Okazuje się, że wiele z nich przy odrobinie wyobraźni i czasu potrafi zaskoczyć nas efektem końcowym.

 

Więcej...

Lipiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Uczestnicy Projektu ,,Drogowskaz”w lipcu, intensywnie uczestniczyli we wsparciu organizowanym       w ramach zajęć tematycznych w KIS, więc spotkania w PAL-u  miały w większości ,,wakacyjny” charakter.

Pracownicy socjalni PAL- u w dużej mierze kładli nacisk na naukę wspólnego spędzania czasu                   wolnego z dziećmi, poprzez przygotowywanie potraw, wspólny posiłek, oraz gry i zabawy. Dwukrotnie udało się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach. Przygotować zapiekanki z gyrosem                  i kiełbaski. Nie zabrakło też nowych pomysłów i inspiracji na zajęciach manualnych. Tematem zajęć było wykorzystanie materiałów recyklingowych w formie metalowych puszek i opakowań plastikowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tworzenia splotów makramy ze zwykłego sznurka. Więc na nudę nie można było narzekać.

Więcej...

Szkolenia Komputerowe

Letnie upały, a szkolenia idą pełną parą. Wysokie temperatury nie przeszkodziły kolejnym 8 naszym uczestnikom
w ukończeniu kursu komputerowego ECDL i zdobyciu certyfikatu.Brawo Wy :)

Więcej...

Czerwiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Spotkania cykliczne uczestników oraz osób ze środowiska lokalnego w czerwcu 2019 oscylowały tematycznie wokół zbliżającego się lata oraz wspólnej integracji. PAL- owicze piekli naleśniki kruche ciasta, przygotowywali pyszne lody w letniej kawiarence, a także wykonywali piekne prace manualne. Panie z koła Seniora ,, Kamratki” miały okazję uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach komputerowych.

Wszyscy mogli się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach, oraz na festynie miejskim  organizowanym przez Radę Dzielnicy Mikulczyce. Program AktywnościL Mikulczyce  aktywnie się włączył się w  działania organizując na nim  warsztaty tworzenia kolorowych bransoletek dla dzieci. Celem wszystkich spotkań było poznanie najbliszej okolicy oraz integracja  mieszkańców.

Więcej...

Czerwiec z PAL Biskupice

Kosmetyki z kuchni, pachnące świece na komary, spraye na komary z naturalnych olejków – postanowiliśmy się zmierzyć z tymi tematami tym bardziej, że coraz cieplej i tematyka jak najbardziej aktualna.

Na jednym ze spotkań przy współpracy z Panią Sylwią z FRES stworzyliśmy gotowe mieszanki olejków eterycznych stanowiące alternatywę dla chemicznych sprayów.

Było więc naturalnie, zdrowo i pachnąco.

 

Uczestnicy PAL Biskupice mieli również możliwość w czerwcu podczas wizyty w ramach Klubu Dobrych Praktyk przyjrzeć się z bliska dobrym praktykom MOPR Opole , odwiedzić klimatyczną naleśnikarnie „Grabówka” i zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki.

 

W czerwcu również wystartowaliśmy z Naszą Lokomotywą Rodziną czyli zajęciami wakacyjnymi dla dzieci i rodziców. Spotkanie z Policją by przypomnieć o bezpiecznych wakacjach, zajęcia na basenie Aquarius, integracyjny grill w Park 12C czy też wspólne wyście do kina.

Więcej...

Maj 2019 w PAL-u Mikulczyce

Tematyka zajęć  w PAL-u Mikulczyce w miesiącu maju skupiała uwagę na pracach manualnych związanych ze świętami okolicznościowymi. Wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek      z okazji komuni, popularnych imienin czy Dnia Matki. Uczestnicy uczyli się wykorzystywania poznanych wcześniej technik do tworzenia prac. Dwukrotnie skorzystano z zajęć zorganizowanych – zleconych.  Zorganizowano wraz z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury w Mikulczycach : Warsztaty ,, ECO – kwiatki na Dzień Matki” w których wykorzystano materiały recyklingowe              w formie wytłoczek po jajkach. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mieli okazję wspólnej integracji podczas zwiedzania i pobytu w kompleksie pałacowym  Zamku w Mosznej. Wyjazd stanowił miłą odskocznię od codzienności, dał możliwość pobytu na łonie przyrody.

Więcej...

PAL Biskupice w maju.

Tematyka zajęć  w PAL-u Biskupice w miesiącu maju związana była między innymi
z przygotowaniami do tradycyjnego Pikniku Sąsiedzkiego. W tym roku wspólnie z SP 22 pod hasłem „Po sąsiedzku” starliśmy się zintegrować naszą społeczność.

 

Zostaliśmy też „zmakramowani” podczas wyjazdowego warsztatu do Rzeniszowa gdzie wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek lub ozdobę np. torebki czy kluczy. Uczestnicy warsztatów pod okiem prowadzącej z „Moimi rękoma zrobione”  uczyli się prostych technik makramy do tworzenia niecodziennych prac, była też przerwa na pyszny posiłek, rozmowy w kuluarach warsztatowych o różnej tematyce - w tym o społeczności lokalnej Rzeniszowa i okolic.

 

W maju nie zapomnieliśmy również o seniorach, dla których było zorganizowane spotkanie podczas, którego poruszano m.in. tematy związane z uzyskaniem stopnia niepełnosprawności, dostępności usług medycznych czy też ulg dla seniorów.

 

Maj to także integracyjny grill wraz z Grupą Wsparcia Magnes i PAL Mikulczyce.

 

Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mogą także korzystać ze wsparcia indywidualnego pracowników.

Więcej...

Staże dla uczestników KIS

Nie masz pracy, doświadczenia zawodowego, a chciałbyś to zmienić? Skorzystaj z naszego programu stażowego. Współpracujemy z firmami z różnych branży, możemy pomóc i Tobie.

Więcej...

Zwiedzanie zabrzańskich zabytków poprzemysłowych.

Uczestnicy zwiedzali Sztolnię Królowa Luiza w ramach trasy wodnej. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to podziemny spływ łodziami, który odbywa się pod samym centrum Zabrza. Po drodze można było spotkać legendarne postaci Skarbnika i Utopka. Spływ łodziami dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń, a opowieści przewodnika poszerzyły wiedzę w zabytkach i historii naszego miasta.

Więcej...

Kwiecień 2019

Ubiegły miesiąc w PAL-u Mikulczyc upłynął w prawdzwie wiosennej artmosferze. Tematyka wykonywanych prac manualnych oraz spotkań była utrzymywana w nastrojach I barwach odradzającej się do nowego życia przyrody. PAL-owicze mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności oraz projektu ,, Drogowskaz”na warsztatach artystycznych  zorganizowanych wspólnie z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury.  Na Międzynarodowych Targach Turystyki w hali MOSIR-u na naszym stoisku można było nauczyć wykonywania palm wielkanocnych. Przygotowania do świąt Wielkanocnych uwieńczone zostały wspólnym śniadaniem w auli PAL.

Więcej...

Kwiecień w PAL obfitował w wiele wydarzeń.

Gościliśmy w naszej placówce studentów 3 roku Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego
w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy  realizowali projekty edukacyjne pt.: „Nawodnienie organizmu podstawą zachowania zdrowia”, „Zdrowo wcale nie znaczy drogo” oraz „Edukacja zdrowotna z elementami profilaktyki żywieniowej”  Każdy projekt podzielony był na dwie części: teoretyczną - opartą o prelekcję i prezentację multimedialną oraz praktyczną - realizowaną poprzez wspólne przygotowywanie i degustację napojów i potraw.

 

Odbywały się także kreatywne zajęcia manualne – na jednym z nich tworzyliśmy broszki
z recyklingu.

 

Oprócz tego w PAL-u odbyły się indywidualne rozmowy dot. historii Zabrza i tradycji rodzinnych. Rozmowy te były prowadzone przez etnologów z muzeów śląskich. Wspólnie również przygotowaliśmy spotkanie  z okazji tradycyjnego „śledzia”.

 

Kontynuowaliśmy też spotkania z cyklu „Babskie sprawy” z Panią Sylwia z FRES, która chętnym pokazała makijaż i co zrobić z własną kosmetyczką.

 

Uczestniczyliśmy w  Międzynarodowych Targach Turystki w Zabrzu, gdzie uczestnicy PAL Biskupice i Mikulczyce prowadzili warsztaty dla uczestników targów oraz zostaliśmy też zaproszeni do uczestnictwa w konferencji o tematyce turystyki jako elementu dziedzictwa przemysłowego. W ramach konferencji turystycznej mieliśmy wyjście integracyjne do Teatru Nowego w Zabrzu.

 

 

Odbyły się również warsztaty na oddziale neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Wspólnie zrobiliśmy ozdobne mydełka w tematyce wielkanocnej, które następnie można było  zabrać wspierając jednocześnie drobnym datkiem oddział Neonatologii.

 

Tradycyjnie spotkaliśmy się także na Śniadaniu Wielkanocnym.

Więcej...

Marzec 2019 w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach

Marzec 2019  w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegał                 w prawdziwie wiosennej tematyce. Na spotkaniach cyklicznych uczestnicy uczyli się wykonywania krokusów z krepiny i gałązek bazi. W ramach zajęć zleconych wykonywano kwiatową kompozycję z  hiacyntów. Ponadto doskonalono technikę decupage na figurkach  wielkanocnych zajączków         i próbowano sił w ozdabianiu seropianowych jajek.  W ramach  współpracy z Radą Dzielnicy na  ,,ostatkowej biesiadzie z okazji  Dnia Kobiet",  uczestnicy mieli okazję bliskiego kontaktu                z muzyką akordeonową na żywo.  Ponadto zostaliśmy zaproszeni na Galę wręczenia laurów ,,Przyjazny dla Mikulczyc,, uroczystość ta stanowi wyraz podziękowania dla osób i instytucji, które są zaangażowane na rzecz społeczności lokalnej   i poprzez swoje dokonania rozsławiają Zabrze-Mikulczyce. W marcu przewidziano również spotkanie ze studentami Śląskiej Akademi Medycznej w formie warsztatów z dietetyki. Jego celem będzie   pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywianiu    i czytaniu etykiet na produktach żywnościowych. 

Więcej...