Wszystkie aktualności

Marzec w PAL Biskupice

Marzec w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

Początek marca zaczęliśmy od robienia biżuterii z drewnianych koralików. Szkolenie poprowadziła Pani z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Skierowane było no zarówno do  uczestników projektu jak i mieszkańców dzielnicy Biskupice.

Po wielu przygotowaniach udało nam się również w końcu przeprowadzić Festiwal Pierogów. Festiwal został zorganizowany przez trzy sektory: przedstawicieli lokalnego biznesu - Restaurację Leśną, sektor rządowy reprezentowany przez Program Aktywności Lokalnej w Biskupicach oraz Fundację Twój Everest. Celem zorganizowanego Festiwalu było zapoznanie się ze smakami pierogów z różnych regionów świata i ich degustacja. Różnorodne pierogi  zostały  wykonane przez uczestników projektu ,,Drogowskaz” oraz społeczność lokalną z Zabrza -  Biskupic. Na stole znalazły się m.in. pierogi ruskie, pierogi ze słodką kapustą a także gruzińskie pierożki  chinkali.

Kolejnym  marcowym wydarzeniem był Dzień Kobiet organizowany wspólnie z Chrześcijańską Służbą Charytatywną dla uczestniczek projektu oraz mieszkanek Biskupic. Panie w tym  szczególnym dla nich dniu mogły napić się kawy, zjeść ciasto i wspólnie  miło spędzić czas .

Od połowy marca nie mogliśmy  spotykać się bezpośrednio. Nie przeszkodziło nam  to jednak w utrzymaniu kontaktu ze sobą. Codziennie uczestnicy projektu dzwonili do nas. Mieszkańcy Biskupic równie chętnie odbierali nasze telefony. Utrzymywanie regularnego kontaktu zapewniało nam również łącze internetowe. Na naszym fanpage na Facebook’u  prowadziliśmy zajęcia manualnie i kulinarne dla zainteresowanych.

Więcej...

Luty w Pal Biskupice

Luty rozpoczął się od naszego udziału w III Charytatywnym Turnieju Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 2 lutego o godzinie 9:00 w zabrzańskiej Hali Pogoni rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie. Oprócz emocji sportowych w ramach turnieju odbyła się również licytacja na rzecz 2-letniej Gabrysi. Zebrane środki zostały przekazane na rehabilitację chorej dziewczynki. W realizację tego działania zaangażowali się również uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”. Oprócz naszego zaangażowania pozyskaliśmy również wsparcie od Pana Krzysztofa Krupy – właściciela Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii „Krupa-Med” oraz Pani Anety Paryż- Zwolenik - reprezentującej Gabinet Terapii, Rozwoju, Edukacji.

W siedzibie „PAL” przy ulicy Bytomskiej odbyło się spotkanie edukacyjne którego głównym tematem była rehabilitacja. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły form wsparcia mających na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej.

Cyklicznie odbywały się także spotkania dla mieszkańców dzielnicy. Miały one charakter kulinarny oraz manualny. Gotowanie w naszym kąciku kulinarnym zaczęliśmy od wyprodukowania bomby kalorycznej – pizzy! W tym miejscu chcemy przypomnieć, że pizza jest naszą potrawą wpisaną w „Sąsiedzką-Palową Książkę Kucharską” a tym samym jest dla nas daniem szczególnie ważnym.

Kolejna bomba kaloryczna nadeszła do nas w Tłusty Czwartek. Nie obyło się bez pączków oraz faworków, które zostały zrobione wspólnie przez Uczestników Projektu i przedstawicieli społeczności lokalnej dzielnicy Biskupice.

Na zajęciach manualnych „gotowaliśmy’’ pierogi na breloki. „Pierogowe’’ breloczki to jedno z działań wspólnego projektów, który będzie realizowany w marcu w ramach współpracy międzysektorowej w siedzibie PAL w Zabrzu - Biskupicach.

Zabawą taneczną zakończyliśmy hucznie karnawał. Wcześniej, podczas zajęć manualnych robiliśmy maski karnawałowe. Na koniec miesiąca w spotkaliśmy się z Uczestnikami Projektu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Mikulczyc” aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać inspiracji na przyszłe działania.

Więcej...

Marzec 2020 w PAL-u Mikulczyce

Na przełomie lutego i marca wraz z Radą Dzielnicy Mikulczyce uczestnicy i pracownicy Programu Aktywności Lokalnej rozpoczęli przygotowania do mającego się odbyć na początku kwietnia mikulczyckego kiermaszu wiosenno-wielkanocnego. Jednym z dzieł które można będzie na nim zakupić będą wiosenne stroiki. Nic tak nie kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi jak kurczaki, zajączki i jajka podane w wiosennej, kolorowej oprawie. Praca nad stroikami była złożona
i przebiegała wieloetapowo. Na kilku spotkaniach przygotowywano części składowe stroików, które dopiero złożone w całość ukazały efekty wspólnej pracy. Uczestnikom „PAL-u” same stroiki wydawały się zbyt małym wyzwaniem i dlatego postanowili zająć się dodatkowym rękodziełem. A były nim upominki wykonane z masy solnej z ozdobieniami w technice decoupage. Decoupage polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu.

Wszystkie nasze dzieła można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Serdecznie zapraszamy zatem do naszej galerii.

 

Więcej...

Luty 2020 w PAL-u Mikulczyce

Luty w „Programie Aktywności Lokalnej – Szansa dla Mikulczyc” był miesiącem przygotowań do Ostatków, czyli dnia zawieszenia między karnawałem a Wielkim Postem. Pierwszy dzień ostatków to oczywiście tłusty czwartek. I właśnie tego dnia uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej wspólnie z pracownikami przygotowywali pączki oraz inne słodkości. Nie ograniczono się jednak tylko do stworzenia najpopularniejszych pączków z nadzieniem. Dodatkowo na stołach pojawiły się faworki oraz… pączki hiszpańskie. Pączki hiszpańskie, wiedeńskie albo gniazdka to kilka nazw na te same pączki. Są delikatne, lekkie i puszyste. Przygotowuje się je z ciasta parzonego. Co ciekawe ciasto nie jest słodkie. Słodyczy pączkom nadaje lukier, którym są posmarowane. Ostatnią wykonaną w tłusty czwartek pracą była degustacja wyprodukowanych smakołyków :).

Również w lutym, a dokładnie w Walentynki odbyły się też warsztaty dla dzieci i dorosłych zatytułowane „Od serca dla serca”. Tego dnia w Młodzieżowym Domu Kultury mieszkańcy dzielnicy wyrabiali serduszka z włóczki z różnokolorowych wzorów. Kolorowe wyroby rękodzielnicze trafiły do innych mieszkańców Mikulczyc, żeby sprawić im trochę radości.

 

Więcej...

Styczeń 2020 w PAL-u Mikulczyce

W styczniu bieżącego roku pracownicy mikulczyckiego Programu Aktywności Lokalnej we współpracy z przedstawicielami Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 przy ulicy Tarnopolskiej 50 w Zabrzu przygotowali oraz przeprowadzili wyjątkową uroczystość, skierowaną do wyjątkowych osób. 21 stycznia obchodziliśmy Dzień Babci, a dzień później Dzień Dziadka.
W związku z tym, 29 stycznia odbyło się spotkanie „Dla Babci i Dziadka”. Wzięło w nim udział prawie 80 osób. W obchody święta oprócz pracowników „PAL-u” włączyły się również Rada Dzielnicy Mikulczyce oraz dzieci i wychowawcy ze świetlicy środowiskowej działającej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Dla zaproszonych Gości przewidziano występ artystyczny. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku dla wszystkich. Impreza zakończyła się zabawą, która połączyła przedstawicieli różnych pokoleń.

Również w styczniu przeprowadzane były cyklicznie zajęcia manualne. Tym razem uczestnicy spotkań poznali nową technikę pracy. Było nią kropkowanie akrylem. Ta dosyć pracochłonna metoda, polega na nanoszeniu na rysunek ,za pomocą wykałaczek bądź małych patyczków, różnych kolorów farby akrylowej. Metoda ta wymaga skupienia i koncentracji, jednak nasi „PAL-owicze” świetnie dali sobie radę z tym zadaniem. Efekt pracy jak zwykle był bardzo zadowalający.

 

Więcej...

Nowy rok Nowa siła

W styczniu kontynuując zajęcia manualne, wyrobiliśmy masę porcelanową, z której wykonaliśmy ozdoby. Zrobiliśmy również kwiatki z papieru, przepiękne hiacynty. W ramach zajęć przygotowaliśmy prace manualne na rzecz małej Gabrysi, które zostały przekazane na III Charytatywny Turniej Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 

Odwiedziła nas Pani kierownik z Biblioteki Miejskiej fili nr 2, aby opowiedzieć o nowych działaniach i wydarzeniach, jakie czekają na nas w nadchodzących miesiącach.

Nie zapomnieliśmy o kąciku kulinarnym, w którym odbyło się „babeczkowe” szaleństwo. Robiliśmy je tradycyjnie na słodko, ale pojawiły się słone wariacje.

Pod koniec miesiąca odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Babskie sprawy”. Poprowadziła je Pani Sylwia z FRES. Panie mogły skorzystać z profesjonalnego makijażu.

Więcej...

Listopad i grudzień w PAL Biskupice

Ostatnie miesiące w PAL Biskupice to przygotowania do wielu działań związanych ze zbliżającymi się świętami. Wielkie szycie skrzatów i przygotowywanie ozdób świątecznych w PAL, a podział obowiązków jak w fabryce Świętego Mikołaja. Niektóre z prac zaprezentowane zostały podczas „Gali Wolontariatu” w Zabrzu oraz na Jarmarku Adwentowym w Biskupicach. Listopad to również miesiąc, w którym wraz z uczestnikami PAL braliśmy udział w spektaklu w ramach obchodów 100 lat Powstań Śląskich, Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach, Grudzień to nadal przygotowania świąteczne ale też i wizyta studyjna w CIS Świętochłowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach czy warsztaty dla dzieci z oddziału okulistyki dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach poprowadzone przez uczestników i pracowników PAL Biskupice. W grudniu również uczestniczyliśmy w dniu otwartym Środowiskowego Domu Samopomocy, wspieraliśmy spotkanie mikołajkowe dla dzieci z zawodowych rodzin zastępczych oraz przygotowaliśmy wraz z innymi darczyńcami Mikołaja dla Seniora. Tradycyjnie odbyło się także spotkanie świąteczne PAL gdzie mieliśmy okazję częstować się potrawami przygotowanymi przez pracowników i uczestników PAL Biskupice.

Więcej...

Październik w PAL Biskupice.

Październik w PAL Biskupice rozpoczęliśmy festynowo - na "Zabrzańskim dniu Seniora". Wspólnie
z PAL-em Mikulczyce prezentowaliśmy nasze prace, a uczestnicy festynu mogli spróbować swoich sił tworząc broszki z drucików kreatywnych.

Niedzielne słoneczne popołudnie  uczestnicy PAL biorący udział w akcji sprzątania dzielnic  spędzili czas w  zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym wraz z podsumowaniem akcji "Posprzątaj okolicę zyskaj czystą dzielnicę". Biskupice zajęły III miejsce.

Tradycyjnie było też międzypokoleniowo w  kinie w ramach „Planeta kobiet”.

Na jednym z naszych spotkań edukacyjnych gościliśmy kolejny już raz Pracownika Zespołu ds. Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Pan Waldemar Wasiuta zapoznał nas z problem bezdomności w naszym mieście oraz formami wsparcia i pomocy osobom bezdomnym. Podczas spotkania obecni byli także Dzielnicowy Komisariatu II Policji w Zabrzu asp. szt. Robert Piątek oraz Radny Rady Dzielnicy Biskupice Krzysztof Ruciński.

W ramach wyjazdów integracyjnych odwiedziliśmy Muzeum Śląskie.

Odbyło się również Jesienne spotkanie w PAL gdzie mogliśmy wspólnie wykonać prace w jesiennej tematyce.

Tradycyjnie kontynuowaliśmy spotkania w ramach zajęć manualnych i kulinarnych.

Więcej...

PAL Biskupice – wrzesień.

W miesiącu wrześniu zaczęliśmy z wielką burzą mózgów o naszych planach na kolejne miesiące.

Braliśmy udział w wyjściu integracyjnym w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa  gdzie mogliśmy zapoznać się z historią zakładu i obecną produkcją ELZAB SA.

Uczestniczyliśmy również w akcji „Posprzątaj okolicę zyskaj czystą dzielnice”. W czasie akcji wspierała nas Wala Nowakowska. Po sprzątaniu wspólnie zasiedliśmy do przygotowanych pyszności.

Swój wkład mieliśmy także w przygotowania oraz braliśmy czynny udział w pikniku rodzinnym pod hasłem „ Rodzinna razem w Zabrzu” ul. Jaskółcza 40.

Na zajęciach manualnych rozmawialiśmy o ekologi i szyliśmy woreczki na zakupy.

Kontynuowaliśmy nasz Kącik Kulinarny, zajęcia manualne gdzie m.in. szyliśmy ekologiczne woreczki na zakupy.

To również kontynuacja wspólnych wieczorów w ramach „Planety kobiet” w Cinema Zabrze.

Pracownik PAL uczestniczył także w wizycie studyjnej w MOPR Opole, która była bardzo inspirująca.

Dziękujemy Dyrekcji MOPR Opole i pracownikom za poświęcony czas.

Więcej...

Listopad 2019 w PAL-u Mikulczyce

Przedostatni miesiąc 2019 roku PAL-owicze spędzili biorąc udział w zajęciach manualnych  w większości poświęconych tematyce świątecznej. Wykorzystywano znane i lubiane techniki i umiejętności. Szyto skrzaty oraz malowano szklane butelki. Wykonywano kompozycje florystyczne z kwiatów gwiazdy betlejemskiej. Ze szklanych słoików powstawały piękne klimatyczne lampioniki. Prace zostały zaprezentowane na Adwentowym Jarmarku przy Parafi św. Wawrzyńca w Mikulczycach .  

Więcej...

Październik 2019 w PAL-u Mikulczyce

W miesiąc Październik  PAL- Mikulczyce wkroczył biorąc udział w obchodach miejskiego Dnia Senora. Wspólnie z PAL-em Biskupice zaprezentowano prace uczestników a Seniorzy mieli okazję wziąść udział w warsztatach wykonywania broszek z drucików kreatywnych. Zajęcia manualne w auli PAL- u pozwalały na wykorzystanie naturalnych elementów ozdobnych w jesiennej tematyce. Uczestnicy wspólnie rozpoczęli przygotowania do wykonywania ozdób na Boże Narodzenie. Upieczono z ciasta solnego anioły które zostały pomalowane I pięknie wykończone. Na zajęciach manualnych z Panią Izabelą uczestnicy poznali technikę wykonania kwiatu gwiazdy betlejemskiej.

Więcej...

Sierpień z PAL Biskupice

W miesiącu sierpniu jeszcze wakacyjne humory dopisywały, więc zaproponowano uczestnikom projektu i mieszkańcom wspólne wyjście integracyjne do groty solnej gdzie relaksowaliśmy się zdrowotnie przy muzyce. Mieliśmy również okazje zwiedzać zabrzański Ogród Botaniczny. Poznać jego historie oraz zaczerpnąć informacje o tym jak pielęgnować rośliny.  Stworzyliśmy wakacyjny stół i przygotowaliśmy przysmaki które kojarzą nam się z wakacjami tj. gofry z owocami, galaretką, bitą śmietaną itp. 

            Nowością w naszych zajęciach manualnych były zajęcia recyklingowe oraz samodzielnie wykonane świece, kredki oraz mydełka glicerynowe. Wspólnymi krokami zbliżyliśmy się do początku roku szkolnego.

Więcej...

Sierpień

Sierpień to tradycyjny miesiąc trzeźwości. W okresie letnim zdarza się również wiele wypadków pod wpływem alkoholu. Wypity alkohol powoduje upośledzenie zmysłów i następujące reakcje: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Na zajęciach w KIS edukujemy  naszych  uczestników, którzy podczas ćwiczeń z wykorzystaniem alkogogli  mają okazję by zwiększyć swoją  wiedzę i świadomość potencjalnych zagrożeń.

Więcej...

Sierpień 2019 w PAL-u Mikulczyce

Sierpień w PAL-Mikulczyce przebiegał pod znakiem wakacyjnych spotkań, których kulminacyjnym momentem był całodniowy wyjazd do ,,Dream Parku” w Ochabach Wielkich. Większość uczestników wzięła w nim udział wraz z dziećmi. Była okazja skorzystania z wielu atrakcji: Linowego parku, rowerków wodnych, kina 2 D, wieży Mocy i wielu innych. Piękna zieleń i malownicze położenie parku dały możliwość wytchnienia i aktywnego spędzenia czasu wolnego.  Grupa  ,, Kamratek”spotkała się w Zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie można było nacieszyć oczy pięknymi roślinami, pospacerować i porozmawiać. W sierpniu nie zabrakło  zajęć kulinarnych w formie letniej kawiarenki,  czy manualnych, na których powstały przyborniki na kredki i pastelowe słoiczki. Pracownicy socjalni PAL-u prowadzą ciągły nabór do projektu ,,Drogowskaz”i serdecznie zapraszają kandydatów.

Więcej...

Lipiec z PAL Biskupice

Zajęcia z Lokomotywy Rodzinnej rozpoczęliśmy w czerwcu gdzie na pierwszym spotkaniu rozmawiali z innymi uczestnikami Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Robert Piątek oraz sierż. szt. Piotr Dębicki. Omówili zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady bezpiecznego  poruszania się na drodze, jak dziecko powinno dbać o swoje bezpieczeństwo w domu ( kiedy zostaje samo w domu).   Na zakończenie Lokomotywy  Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Jordan Kowalczyk oraz sierż.szt. Łukasz Mastalerz przypomnieli nam o tych zasadach.     

            Nasze spotkania podczas lokomotywy rodzinnej umiliła także Pani Aneta Paryż-Zwolnenik - psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas tych zajęć pracowaliśmy nad swoimi emocjami i myślami, które towarzyszą mam w różnych okolicznościach życia codziennego. Zadawaliśmy pytania: Kim jestem? Co czuję ? Czego potrzebuję ?  Niby takie proste pytania, a wielu   z nas nie potrafi czasem sobie na nie odpowiedzieć. My podczas naszych zajęć próbowaliśmy sobie
z nimi poradzić. Zapewne zadacie pytanie czy nam się udało choć trochę  poradzić sobie z tymi pytaniami? Dla wielu wielu z nas - tak. Więc każdy na pewno wyszedł z naszych  spotkań o jedno doświadczenie więcej. Zaczynając od dzieci i kończąc na nas rodzicach.

Nie wiele trzeba było jak  kartka, kredki, farbki i  popłynęły z nas  fale emocji, które nam towarzyszyły podczas Lokomotywy.

            Pozostając w klimacie wakacji gdy pogoda nie dopisuje próbowaliśmy znaleźć sposób na relaks korzystając tylko z kolorowych kartek. Na jednych z  zajęć mieliśmy okazję poznawać tajniki origami. Tworzyliśmy kwiaty, rybki, ptaszki i dla nie których znaleźliśmy sposób na miłe spędzenie czasu, samemu bądź z dzieckiem.

  Podczas wakacji przybyły też do nas z Panie z Pal-u z Mikulczyc, które prowadziły z nami zajęcia manualne związane z ekologią - tworzyliśmy podstawy do wieńców z gazet. Rozmawialiśmy na  tematy związane z ochroną środowiska i o tym co możemy stworzyć z tzw. „niepotrzebnych” rzeczy. Okazuje się, że wiele z nich przy odrobinie wyobraźni i czasu potrafi zaskoczyć nas efektem końcowym.

 

Więcej...

Lipiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Uczestnicy Projektu ,,Drogowskaz”w lipcu, intensywnie uczestniczyli we wsparciu organizowanym       w ramach zajęć tematycznych w KIS, więc spotkania w PAL-u  miały w większości ,,wakacyjny” charakter.

Pracownicy socjalni PAL- u w dużej mierze kładli nacisk na naukę wspólnego spędzania czasu                   wolnego z dziećmi, poprzez przygotowywanie potraw, wspólny posiłek, oraz gry i zabawy. Dwukrotnie udało się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach. Przygotować zapiekanki z gyrosem                  i kiełbaski. Nie zabrakło też nowych pomysłów i inspiracji na zajęciach manualnych. Tematem zajęć było wykorzystanie materiałów recyklingowych w formie metalowych puszek i opakowań plastikowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z tworzenia splotów makramy ze zwykłego sznurka. Więc na nudę nie można było narzekać.

Więcej...