Aktualności PAL Biskupice

Sierpień z PAL Biskupice

W miesiącu sierpniu jeszcze wakacyjne humory dopisywały, więc zaproponowano uczestnikom projektu i mieszkańcom wspólne wyjście integracyjne do groty solnej gdzie relaksowaliśmy się zdrowotnie przy muzyce. Mieliśmy również okazje zwiedzać zabrzański Ogród Botaniczny. Poznać jego historie oraz zaczerpnąć informacje o tym jak pielęgnować rośliny.  Stworzyliśmy wakacyjny stół i przygotowaliśmy przysmaki które kojarzą nam się z wakacjami tj. gofry z owocami, galaretką, bitą śmietaną itp. 

            Nowością w naszych zajęciach manualnych były zajęcia recyklingowe oraz samodzielnie wykonane świece, kredki oraz mydełka glicerynowe. Wspólnymi krokami zbliżyliśmy się do początku roku szkolnego.

Więcej...

Lipiec z PAL Biskupice

Zajęcia z Lokomotywy Rodzinnej rozpoczęliśmy w czerwcu gdzie na pierwszym spotkaniu rozmawiali z innymi uczestnikami Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Robert Piątek oraz sierż. szt. Piotr Dębicki. Omówili zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady bezpiecznego  poruszania się na drodze, jak dziecko powinno dbać o swoje bezpieczeństwo w domu ( kiedy zostaje samo w domu).   Na zakończenie Lokomotywy  Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Jordan Kowalczyk oraz sierż.szt. Łukasz Mastalerz przypomnieli nam o tych zasadach.     

            Nasze spotkania podczas lokomotywy rodzinnej umiliła także Pani Aneta Paryż-Zwolnenik - psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas tych zajęć pracowaliśmy nad swoimi emocjami i myślami, które towarzyszą mam w różnych okolicznościach życia codziennego. Zadawaliśmy pytania: Kim jestem? Co czuję ? Czego potrzebuję ?  Niby takie proste pytania, a wielu   z nas nie potrafi czasem sobie na nie odpowiedzieć. My podczas naszych zajęć próbowaliśmy sobie
z nimi poradzić. Zapewne zadacie pytanie czy nam się udało choć trochę  poradzić sobie z tymi pytaniami? Dla wielu wielu z nas - tak. Więc każdy na pewno wyszedł z naszych  spotkań o jedno doświadczenie więcej. Zaczynając od dzieci i kończąc na nas rodzicach.

Nie wiele trzeba było jak  kartka, kredki, farbki i  popłynęły z nas  fale emocji, które nam towarzyszyły podczas Lokomotywy.

            Pozostając w klimacie wakacji gdy pogoda nie dopisuje próbowaliśmy znaleźć sposób na relaks korzystając tylko z kolorowych kartek. Na jednych z  zajęć mieliśmy okazję poznawać tajniki origami. Tworzyliśmy kwiaty, rybki, ptaszki i dla nie których znaleźliśmy sposób na miłe spędzenie czasu, samemu bądź z dzieckiem.

  Podczas wakacji przybyły też do nas z Panie z Pal-u z Mikulczyc, które prowadziły z nami zajęcia manualne związane z ekologią - tworzyliśmy podstawy do wieńców z gazet. Rozmawialiśmy na  tematy związane z ochroną środowiska i o tym co możemy stworzyć z tzw. „niepotrzebnych” rzeczy. Okazuje się, że wiele z nich przy odrobinie wyobraźni i czasu potrafi zaskoczyć nas efektem końcowym.

 

Więcej...

Czerwiec z PAL Biskupice

Kosmetyki z kuchni, pachnące świece na komary, spraye na komary z naturalnych olejków – postanowiliśmy się zmierzyć z tymi tematami tym bardziej, że coraz cieplej i tematyka jak najbardziej aktualna.

Na jednym ze spotkań przy współpracy z Panią Sylwią z FRES stworzyliśmy gotowe mieszanki olejków eterycznych stanowiące alternatywę dla chemicznych sprayów.

Było więc naturalnie, zdrowo i pachnąco.

 

Uczestnicy PAL Biskupice mieli również możliwość w czerwcu podczas wizyty w ramach Klubu Dobrych Praktyk przyjrzeć się z bliska dobrym praktykom MOPR Opole , odwiedzić klimatyczną naleśnikarnie „Grabówka” i zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki.

 

W czerwcu również wystartowaliśmy z Naszą Lokomotywą Rodziną czyli zajęciami wakacyjnymi dla dzieci i rodziców. Spotkanie z Policją by przypomnieć o bezpiecznych wakacjach, zajęcia na basenie Aquarius, integracyjny grill w Park 12C czy też wspólne wyście do kina.

Więcej...

PAL Biskupice w maju.

Tematyka zajęć  w PAL-u Biskupice w miesiącu maju związana była między innymi
z przygotowaniami do tradycyjnego Pikniku Sąsiedzkiego. W tym roku wspólnie z SP 22 pod hasłem „Po sąsiedzku” starliśmy się zintegrować naszą społeczność.

 

Zostaliśmy też „zmakramowani” podczas wyjazdowego warsztatu do Rzeniszowa gdzie wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek lub ozdobę np. torebki czy kluczy. Uczestnicy warsztatów pod okiem prowadzącej z „Moimi rękoma zrobione”  uczyli się prostych technik makramy do tworzenia niecodziennych prac, była też przerwa na pyszny posiłek, rozmowy w kuluarach warsztatowych o różnej tematyce - w tym o społeczności lokalnej Rzeniszowa i okolic.

 

W maju nie zapomnieliśmy również o seniorach, dla których było zorganizowane spotkanie podczas, którego poruszano m.in. tematy związane z uzyskaniem stopnia niepełnosprawności, dostępności usług medycznych czy też ulg dla seniorów.

 

Maj to także integracyjny grill wraz z Grupą Wsparcia Magnes i PAL Mikulczyce.

 

Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mogą także korzystać ze wsparcia indywidualnego pracowników.

Więcej...

Kwiecień w PAL obfitował w wiele wydarzeń.

Gościliśmy w naszej placówce studentów 3 roku Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego
w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy  realizowali projekty edukacyjne pt.: „Nawodnienie organizmu podstawą zachowania zdrowia”, „Zdrowo wcale nie znaczy drogo” oraz „Edukacja zdrowotna z elementami profilaktyki żywieniowej”  Każdy projekt podzielony był na dwie części: teoretyczną - opartą o prelekcję i prezentację multimedialną oraz praktyczną - realizowaną poprzez wspólne przygotowywanie i degustację napojów i potraw.

 

Odbywały się także kreatywne zajęcia manualne – na jednym z nich tworzyliśmy broszki
z recyklingu.

 

Oprócz tego w PAL-u odbyły się indywidualne rozmowy dot. historii Zabrza i tradycji rodzinnych. Rozmowy te były prowadzone przez etnologów z muzeów śląskich. Wspólnie również przygotowaliśmy spotkanie  z okazji tradycyjnego „śledzia”.

 

Kontynuowaliśmy też spotkania z cyklu „Babskie sprawy” z Panią Sylwia z FRES, która chętnym pokazała makijaż i co zrobić z własną kosmetyczką.

 

Uczestniczyliśmy w  Międzynarodowych Targach Turystki w Zabrzu, gdzie uczestnicy PAL Biskupice i Mikulczyce prowadzili warsztaty dla uczestników targów oraz zostaliśmy też zaproszeni do uczestnictwa w konferencji o tematyce turystyki jako elementu dziedzictwa przemysłowego. W ramach konferencji turystycznej mieliśmy wyjście integracyjne do Teatru Nowego w Zabrzu.

 

 

Odbyły się również warsztaty na oddziale neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Wspólnie zrobiliśmy ozdobne mydełka w tematyce wielkanocnej, które następnie można było  zabrać wspierając jednocześnie drobnym datkiem oddział Neonatologii.

 

Tradycyjnie spotkaliśmy się także na Śniadaniu Wielkanocnym.

Więcej...

Marzec w PAL-u.

Jak co miesiąc uczestnicy i mieszkańcy mogą skorzystać  z indywidualnych konsultacji i poradnictwa socjalnego. 

Podczas spotkań w ramach zajęć manualnych kontynuowaliśmy prace związane z decoupage, szyliśmy tulipany oraz pogłębialiśmy umiejętności w szyciu innych drobnych  ozdób.  Były też rozmowy o umiejętnościach przydatnych na co dzień i korzyściach w zakresie integracji społeczności.

Zajęcia kulinarne powiązane także były z omówieniem przepisów na szybkie i zdrowe dania oraz wartości odżywiania w różnym wieku rozwojowym czy też zajęcia połączone z praktycznym wypróbowaniem domowych wypieków drożdżowych. Pojawił się również temat Wielkanocnych wypieków połączony z  rozmowami dotyczącymi tradycji wielkanocnych, integracji rodzinnej poprzez wspólne przygotowania oraz przekazywanie tradycji związanych ze „stołem wielkanocnym”.

W ramach spotkań dla Seniorów odbyło się wspólne z wyjściem do Klubu Seniora powstałego
na Biskupicach i zapoznanie z ich ofertą. Poruszono również temat funkcjonowania
w społecznościach osób starszych – trudności w codziennym funkcjonowaniu, potrzeb życia codziennego lecz także potrzeb społecznych w tym wartości spotkań i miejsc dla seniorów.

Dzień Kobiet obchodziliśmy razem z Chrześcijańską Służbą Charytatywną oddział w Zabrzu. W trakcie spotkania Kierownik filii CHSCh oddział w  Zabrzu podziękował za dotychczasowe działania przypominając o wartości wolontariatu i zaangażowania w działania na rzecz osób potrzebujących.

Mieliśmy również przyjemność gościć na wizycie studyjnej w PAL Biskupice uczestników
i pracowników z PAL działających przy MOPS w Sosnowcu. Było wspólne spotkanie oraz zwiedzanie Biskupic i krypt w Kościele św. Jana Chrzciciela w Zabrzu – Biskupicach.

Więcej...

Grudzień w PAL Biskupice.

Grudzień w PAL Biskupice. Wiele się działo: przygotowania do Jarmarku Adwentowego na Biskupicach, udział w Jarmarku Adwentowym, Spotkanie Świąteczne, Dzień Wolontariusza i wspólne kino, pieczenie pierników, zajęcia
z Panią Anetą Paryż-Zwolennik z ”Gabinet terapii, rozwoju i edukacji”
w Zabrzu, na których dowiedzieliśmy się jak odpoczywać. Były również rozmowy o sprawach dla mieszkańców ważnych. Zostaliśmy także zaproszeni na spotkanie wigilijne dla Seniorów Dzielnicy Biskupice. Wspólnie
z parafiami biskupickimi zorganizowany został również Mikołaj dla Seniorów.

Wiele rzeczy się działo. Jednak już "po" mamy poczucie, że czas spędzony razem był jak zawsze owocny.

Spotkaniom grudniowym towarzyszyły zajęcia kulinarne podczas, których przygotowywaliśmy także nasze specjały m.in. na coroczne spotkanie świąteczne. 

 

Więcej...

Co z tym odpoczynkiem?!

Co z tym odpoczynkiem?!

 

Już niedługo święta, zakupy, sprzątanie, prezenty, itp.

Proponujemy więc Wam spotkanie niecodzienne - o odpoczynku.

 

Czas start 10.00. 30 listopada 2018.

 

Jak efektywnie odpoczywać? Jak cieszyć się bieżącą chwilą? Jak być „tu i teraz”? Odpowiedzi poszukiwać będziemy w czasie piątkowego spotkania w PAL.

Zapraszamy na chwilę odpoczynku.

Warsztat poprowadzi terapeuta poznawczo-behawioralny Aneta Paryż-Zwolenik.

 

Spotkanie nieodpłatne.

Serdecznie zapraszamy.

Więcej...

Szkolimy się…

Spotkania w ramach projektu "Jestem w sieci. Zabrze lubi IT" za nami. Zajęcia odbywały się w PAL Biskupice, a w ostatnim dniu uczestnicy szkolili się w UM Zabrze. Jak się okazuje - komputer nie taki straszny :-).

Jesteś zainteresowany? Zgłoś się do nas lub bezpośrednio do UM Zabrze, nabór nadal trwa.

Więcej...

Jesienne Spotkanie w PAL

Jesienne Spotkanie w PAL

 

Listopadowe popołudnie nie musi być szare i ponure. Zapraszamy więc mieszkańców
na Jesienne spotkanie w PAL w dniu 09.11.2018r. w piątek. Zaczynamy o godzinie 15:00
w pomieszczeniach PAL przy ul. Bytomskiej 82.

Odbędą się warsztaty manualne szydełkowanie rękami oraz warsztaty kulinarne. Podczas warsztatów kulinarnych zrobimy tradycyjne rogaliki palowe. Natomiast część manualna będzie prowadzona przez „Moimi rękoma zrobione” czyli szydełko w roli głównej. Zapraszamy więc wszystkich na pyszne smakołyki, dobrą zabawę i spotkanie w miłej atmosferze.

Pamiętamy też o naszym narodowym święcie - każdy uczestnik dostanie kotylion.

Więcej...

W dniu 17.10.2018r uczestnicy projektu wraz z mieszkańcami dzielnicy Biskupice byli na wizycie studyjnej w ramach Klubu Dobrych Praktyk

 W dniu 17.10.2018r uczestnicy projektu wraz z mieszkańcami dzielnicy Biskupice byli na wizycie studyjnej w ramach Klubu Dobrych Praktyk. Wizyta ta miała miejsce w OPS Toszek oraz
w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo Proboszczowice”. Celem takich wyjazdów jest  wymiana doświadczeń związanych z działaniami na rzecz społeczności lokalnej. Po spotkaniu w OPS uczestnicy wyjazdu mieli możliwość  zwiedzania  zamku w Toszku i zapoznania się z historią miasta.

Taka forma spotkań z innymi osobami działającymi w różnych miejscowościach na rzecz społeczności lokalnej zawsze zaowocuje nowymi pomysłami na działania skierowane do mieszkańców.

Podczas zajęć edukacyjnych w „Ranczo Proboszczowice” uczestnicy zapoznali się z wiedzą na temat lasu i okolic oraz mogli dowiedzieć się o pewnych zasad związanych z tradycyjna kuchnią.  

Była to druga wizyta w ramach Klubu Dobrych Praktyk w tym roku.  Pierwsza wizyta studyjna odbyła się w czerwcu gdzie nasi Palowicze mogli poznać działania w MOPS Częstochowa oraz mieli okazję zwiedzać miasto.

Więcej...