Aktualności PAL Biskupice

Kwiecień w PAL Biskupice

Kwiecień w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

 

W kwietniu w dalszym ciągu prowadziliśmy zajęcia metodą online. Dla mieszkańców dzielnicy Biskupice oraz uczestników projektu przeprowadziliśmy w ten sposób zajęcia manualne oraz kulinarne.

Na spotkaniach prezentowaliśmy zasady wykonania dekoracji domowych na wielkanocne stoły, dzieliliśmy się pomysłami na spędzanie wolnego czasu w warunkach domowych i zachęcaliśmy do wykonywania prostych prac manualnych.

Zajęcia kulinarne również prowadziliśmy za pośrednictwem internetu. Mieszkańcom i uczestnikom projektu przekazywaliśmy  pomysły na przygotowanie obiadów z łatwo dostępnych składników.

Spotkania prowadziliśmy głównie za pośrednictwem platformy messenger. Tematem naszych wspólnych rozmów była oczywiście aktualna sytuacja związana z COVID-19.  Mieszkańców Biskupic w tym trudnym czasie wspieraliśmy poprzez indywidualne rozmowy telefoniczne.

Na fanpage Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic” prowadziliśmy akcje skierowane do mieszkańców Biskupic oraz uczestników projektu, w których zachęcaliśmy do dzielenia się swoimi umiejętnościami manualnymi oraz kulinarnymi i wrzucania zdjęć z efektów swojej pracy.

 W kwietniu uczyliśmy się również szycia maseczek ochronnych. Uszyte przez nas maseczki zostały przekazane uczestnikom projektu, seniorom, mieszkańcom dzielnicy, pracownikom MOPR, funkcjonariuszom policji z   Komisariatu II Policji w Zabrzu opiekującym się Biskupicami oraz  przedstawicielom obydwu parafii znajdujących się na terenie dzielnicy.

Ze względu na obowiązek noszenia maseczek ochronnych została przeprowadziliśmy akcję społeczno-  edukacjną podkreślającą  jak ważne jest  ich noszenie w miejscach publicznych.

Więcej...

Marzec w PAL Biskupice

Marzec w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

Początek marca zaczęliśmy od robienia biżuterii z drewnianych koralików. Szkolenie poprowadziła Pani z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Skierowane było no zarówno do  uczestników projektu jak i mieszkańców dzielnicy Biskupice.

Po wielu przygotowaniach udało nam się również w końcu przeprowadzić Festiwal Pierogów. Festiwal został zorganizowany przez trzy sektory: przedstawicieli lokalnego biznesu - Restaurację Leśną, sektor rządowy reprezentowany przez Program Aktywności Lokalnej w Biskupicach oraz Fundację Twój Everest. Celem zorganizowanego Festiwalu było zapoznanie się ze smakami pierogów z różnych regionów świata i ich degustacja. Różnorodne pierogi  zostały  wykonane przez uczestników projektu ,,Drogowskaz” oraz społeczność lokalną z Zabrza -  Biskupic. Na stole znalazły się m.in. pierogi ruskie, pierogi ze słodką kapustą a także gruzińskie pierożki  chinkali.

Kolejnym  marcowym wydarzeniem był Dzień Kobiet organizowany wspólnie z Chrześcijańską Służbą Charytatywną dla uczestniczek projektu oraz mieszkanek Biskupic. Panie w tym  szczególnym dla nich dniu mogły napić się kawy, zjeść ciasto i wspólnie  miło spędzić czas .

Od połowy marca nie mogliśmy  spotykać się bezpośrednio. Nie przeszkodziło nam  to jednak w utrzymaniu kontaktu ze sobą. Codziennie uczestnicy projektu dzwonili do nas. Mieszkańcy Biskupic równie chętnie odbierali nasze telefony. Utrzymywanie regularnego kontaktu zapewniało nam również łącze internetowe. Na naszym fanpage na Facebook’u  prowadziliśmy zajęcia manualnie i kulinarne dla zainteresowanych.

Więcej...

Luty w Pal Biskupice

Luty rozpoczął się od naszego udziału w III Charytatywnym Turnieju Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 2 lutego o godzinie 9:00 w zabrzańskiej Hali Pogoni rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie. Oprócz emocji sportowych w ramach turnieju odbyła się również licytacja na rzecz 2-letniej Gabrysi. Zebrane środki zostały przekazane na rehabilitację chorej dziewczynki. W realizację tego działania zaangażowali się również uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”. Oprócz naszego zaangażowania pozyskaliśmy również wsparcie od Pana Krzysztofa Krupy – właściciela Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii „Krupa-Med” oraz Pani Anety Paryż- Zwolenik - reprezentującej Gabinet Terapii, Rozwoju, Edukacji.

W siedzibie „PAL” przy ulicy Bytomskiej odbyło się spotkanie edukacyjne którego głównym tematem była rehabilitacja. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły form wsparcia mających na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej.

Cyklicznie odbywały się także spotkania dla mieszkańców dzielnicy. Miały one charakter kulinarny oraz manualny. Gotowanie w naszym kąciku kulinarnym zaczęliśmy od wyprodukowania bomby kalorycznej – pizzy! W tym miejscu chcemy przypomnieć, że pizza jest naszą potrawą wpisaną w „Sąsiedzką-Palową Książkę Kucharską” a tym samym jest dla nas daniem szczególnie ważnym.

Kolejna bomba kaloryczna nadeszła do nas w Tłusty Czwartek. Nie obyło się bez pączków oraz faworków, które zostały zrobione wspólnie przez Uczestników Projektu i przedstawicieli społeczności lokalnej dzielnicy Biskupice.

Na zajęciach manualnych „gotowaliśmy’’ pierogi na breloki. „Pierogowe’’ breloczki to jedno z działań wspólnego projektów, który będzie realizowany w marcu w ramach współpracy międzysektorowej w siedzibie PAL w Zabrzu - Biskupicach.

Zabawą taneczną zakończyliśmy hucznie karnawał. Wcześniej, podczas zajęć manualnych robiliśmy maski karnawałowe. Na koniec miesiąca w spotkaliśmy się z Uczestnikami Projektu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Mikulczyc” aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać inspiracji na przyszłe działania.

Więcej...

Nowy rok Nowa siła

W styczniu kontynuując zajęcia manualne, wyrobiliśmy masę porcelanową, z której wykonaliśmy ozdoby. Zrobiliśmy również kwiatki z papieru, przepiękne hiacynty. W ramach zajęć przygotowaliśmy prace manualne na rzecz małej Gabrysi, które zostały przekazane na III Charytatywny Turniej Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 

Odwiedziła nas Pani kierownik z Biblioteki Miejskiej fili nr 2, aby opowiedzieć o nowych działaniach i wydarzeniach, jakie czekają na nas w nadchodzących miesiącach.

Nie zapomnieliśmy o kąciku kulinarnym, w którym odbyło się „babeczkowe” szaleństwo. Robiliśmy je tradycyjnie na słodko, ale pojawiły się słone wariacje.

Pod koniec miesiąca odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Babskie sprawy”. Poprowadziła je Pani Sylwia z FRES. Panie mogły skorzystać z profesjonalnego makijażu.

Więcej...

Listopad i grudzień w PAL Biskupice

Ostatnie miesiące w PAL Biskupice to przygotowania do wielu działań związanych ze zbliżającymi się świętami. Wielkie szycie skrzatów i przygotowywanie ozdób świątecznych w PAL, a podział obowiązków jak w fabryce Świętego Mikołaja. Niektóre z prac zaprezentowane zostały podczas „Gali Wolontariatu” w Zabrzu oraz na Jarmarku Adwentowym w Biskupicach. Listopad to również miesiąc, w którym wraz z uczestnikami PAL braliśmy udział w spektaklu w ramach obchodów 100 lat Powstań Śląskich, Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach, Grudzień to nadal przygotowania świąteczne ale też i wizyta studyjna w CIS Świętochłowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach czy warsztaty dla dzieci z oddziału okulistyki dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach poprowadzone przez uczestników i pracowników PAL Biskupice. W grudniu również uczestniczyliśmy w dniu otwartym Środowiskowego Domu Samopomocy, wspieraliśmy spotkanie mikołajkowe dla dzieci z zawodowych rodzin zastępczych oraz przygotowaliśmy wraz z innymi darczyńcami Mikołaja dla Seniora. Tradycyjnie odbyło się także spotkanie świąteczne PAL gdzie mieliśmy okazję częstować się potrawami przygotowanymi przez pracowników i uczestników PAL Biskupice.

Więcej...

Październik w PAL Biskupice.

Październik w PAL Biskupice rozpoczęliśmy festynowo - na "Zabrzańskim dniu Seniora". Wspólnie
z PAL-em Mikulczyce prezentowaliśmy nasze prace, a uczestnicy festynu mogli spróbować swoich sił tworząc broszki z drucików kreatywnych.

Niedzielne słoneczne popołudnie  uczestnicy PAL biorący udział w akcji sprzątania dzielnic  spędzili czas w  zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym wraz z podsumowaniem akcji "Posprzątaj okolicę zyskaj czystą dzielnicę". Biskupice zajęły III miejsce.

Tradycyjnie było też międzypokoleniowo w  kinie w ramach „Planeta kobiet”.

Na jednym z naszych spotkań edukacyjnych gościliśmy kolejny już raz Pracownika Zespołu ds. Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Pan Waldemar Wasiuta zapoznał nas z problem bezdomności w naszym mieście oraz formami wsparcia i pomocy osobom bezdomnym. Podczas spotkania obecni byli także Dzielnicowy Komisariatu II Policji w Zabrzu asp. szt. Robert Piątek oraz Radny Rady Dzielnicy Biskupice Krzysztof Ruciński.

W ramach wyjazdów integracyjnych odwiedziliśmy Muzeum Śląskie.

Odbyło się również Jesienne spotkanie w PAL gdzie mogliśmy wspólnie wykonać prace w jesiennej tematyce.

Tradycyjnie kontynuowaliśmy spotkania w ramach zajęć manualnych i kulinarnych.

Więcej...

PAL Biskupice – wrzesień.

W miesiącu wrześniu zaczęliśmy z wielką burzą mózgów o naszych planach na kolejne miesiące.

Braliśmy udział w wyjściu integracyjnym w ramach  Europejskich Dni Dziedzictwa  gdzie mogliśmy zapoznać się z historią zakładu i obecną produkcją ELZAB SA.

Uczestniczyliśmy również w akcji „Posprzątaj okolicę zyskaj czystą dzielnice”. W czasie akcji wspierała nas Wala Nowakowska. Po sprzątaniu wspólnie zasiedliśmy do przygotowanych pyszności.

Swój wkład mieliśmy także w przygotowania oraz braliśmy czynny udział w pikniku rodzinnym pod hasłem „ Rodzinna razem w Zabrzu” ul. Jaskółcza 40.

Na zajęciach manualnych rozmawialiśmy o ekologi i szyliśmy woreczki na zakupy.

Kontynuowaliśmy nasz Kącik Kulinarny, zajęcia manualne gdzie m.in. szyliśmy ekologiczne woreczki na zakupy.

To również kontynuacja wspólnych wieczorów w ramach „Planety kobiet” w Cinema Zabrze.

Pracownik PAL uczestniczył także w wizycie studyjnej w MOPR Opole, która była bardzo inspirująca.

Dziękujemy Dyrekcji MOPR Opole i pracownikom za poświęcony czas.

Więcej...

Sierpień z PAL Biskupice

W miesiącu sierpniu jeszcze wakacyjne humory dopisywały, więc zaproponowano uczestnikom projektu i mieszkańcom wspólne wyjście integracyjne do groty solnej gdzie relaksowaliśmy się zdrowotnie przy muzyce. Mieliśmy również okazje zwiedzać zabrzański Ogród Botaniczny. Poznać jego historie oraz zaczerpnąć informacje o tym jak pielęgnować rośliny.  Stworzyliśmy wakacyjny stół i przygotowaliśmy przysmaki które kojarzą nam się z wakacjami tj. gofry z owocami, galaretką, bitą śmietaną itp. 

            Nowością w naszych zajęciach manualnych były zajęcia recyklingowe oraz samodzielnie wykonane świece, kredki oraz mydełka glicerynowe. Wspólnymi krokami zbliżyliśmy się do początku roku szkolnego.

Więcej...

Lipiec z PAL Biskupice

Zajęcia z Lokomotywy Rodzinnej rozpoczęliśmy w czerwcu gdzie na pierwszym spotkaniu rozmawiali z innymi uczestnikami Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Robert Piątek oraz sierż. szt. Piotr Dębicki. Omówili zasady udzielania pierwszej pomocy, zasady bezpiecznego  poruszania się na drodze, jak dziecko powinno dbać o swoje bezpieczeństwo w domu ( kiedy zostaje samo w domu).   Na zakończenie Lokomotywy  Dzielnicowi II Komisariatu w Zabrzu asp.szt. Jordan Kowalczyk oraz sierż.szt. Łukasz Mastalerz przypomnieli nam o tych zasadach.     

            Nasze spotkania podczas lokomotywy rodzinnej umiliła także Pani Aneta Paryż-Zwolnenik - psychoterapeutka terapii poznawczo-behawioralnej. Podczas tych zajęć pracowaliśmy nad swoimi emocjami i myślami, które towarzyszą mam w różnych okolicznościach życia codziennego. Zadawaliśmy pytania: Kim jestem? Co czuję ? Czego potrzebuję ?  Niby takie proste pytania, a wielu   z nas nie potrafi czasem sobie na nie odpowiedzieć. My podczas naszych zajęć próbowaliśmy sobie
z nimi poradzić. Zapewne zadacie pytanie czy nam się udało choć trochę  poradzić sobie z tymi pytaniami? Dla wielu wielu z nas - tak. Więc każdy na pewno wyszedł z naszych  spotkań o jedno doświadczenie więcej. Zaczynając od dzieci i kończąc na nas rodzicach.

Nie wiele trzeba było jak  kartka, kredki, farbki i  popłynęły z nas  fale emocji, które nam towarzyszyły podczas Lokomotywy.

            Pozostając w klimacie wakacji gdy pogoda nie dopisuje próbowaliśmy znaleźć sposób na relaks korzystając tylko z kolorowych kartek. Na jednych z  zajęć mieliśmy okazję poznawać tajniki origami. Tworzyliśmy kwiaty, rybki, ptaszki i dla nie których znaleźliśmy sposób na miłe spędzenie czasu, samemu bądź z dzieckiem.

  Podczas wakacji przybyły też do nas z Panie z Pal-u z Mikulczyc, które prowadziły z nami zajęcia manualne związane z ekologią - tworzyliśmy podstawy do wieńców z gazet. Rozmawialiśmy na  tematy związane z ochroną środowiska i o tym co możemy stworzyć z tzw. „niepotrzebnych” rzeczy. Okazuje się, że wiele z nich przy odrobinie wyobraźni i czasu potrafi zaskoczyć nas efektem końcowym.

 

Więcej...

Czerwiec z PAL Biskupice

Kosmetyki z kuchni, pachnące świece na komary, spraye na komary z naturalnych olejków – postanowiliśmy się zmierzyć z tymi tematami tym bardziej, że coraz cieplej i tematyka jak najbardziej aktualna.

Na jednym ze spotkań przy współpracy z Panią Sylwią z FRES stworzyliśmy gotowe mieszanki olejków eterycznych stanowiące alternatywę dla chemicznych sprayów.

Było więc naturalnie, zdrowo i pachnąco.

 

Uczestnicy PAL Biskupice mieli również możliwość w czerwcu podczas wizyty w ramach Klubu Dobrych Praktyk przyjrzeć się z bliska dobrym praktykom MOPR Opole , odwiedzić klimatyczną naleśnikarnie „Grabówka” i zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki.

 

W czerwcu również wystartowaliśmy z Naszą Lokomotywą Rodziną czyli zajęciami wakacyjnymi dla dzieci i rodziców. Spotkanie z Policją by przypomnieć o bezpiecznych wakacjach, zajęcia na basenie Aquarius, integracyjny grill w Park 12C czy też wspólne wyście do kina.

Więcej...

PAL Biskupice w maju.

Tematyka zajęć  w PAL-u Biskupice w miesiącu maju związana była między innymi
z przygotowaniami do tradycyjnego Pikniku Sąsiedzkiego. W tym roku wspólnie z SP 22 pod hasłem „Po sąsiedzku” starliśmy się zintegrować naszą społeczność.

 

Zostaliśmy też „zmakramowani” podczas wyjazdowego warsztatu do Rzeniszowa gdzie wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek lub ozdobę np. torebki czy kluczy. Uczestnicy warsztatów pod okiem prowadzącej z „Moimi rękoma zrobione”  uczyli się prostych technik makramy do tworzenia niecodziennych prac, była też przerwa na pyszny posiłek, rozmowy w kuluarach warsztatowych o różnej tematyce - w tym o społeczności lokalnej Rzeniszowa i okolic.

 

W maju nie zapomnieliśmy również o seniorach, dla których było zorganizowane spotkanie podczas, którego poruszano m.in. tematy związane z uzyskaniem stopnia niepełnosprawności, dostępności usług medycznych czy też ulg dla seniorów.

 

Maj to także integracyjny grill wraz z Grupą Wsparcia Magnes i PAL Mikulczyce.

 

Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mogą także korzystać ze wsparcia indywidualnego pracowników.

Więcej...

Kwiecień w PAL obfitował w wiele wydarzeń.

Gościliśmy w naszej placówce studentów 3 roku Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego
w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy  realizowali projekty edukacyjne pt.: „Nawodnienie organizmu podstawą zachowania zdrowia”, „Zdrowo wcale nie znaczy drogo” oraz „Edukacja zdrowotna z elementami profilaktyki żywieniowej”  Każdy projekt podzielony był na dwie części: teoretyczną - opartą o prelekcję i prezentację multimedialną oraz praktyczną - realizowaną poprzez wspólne przygotowywanie i degustację napojów i potraw.

 

Odbywały się także kreatywne zajęcia manualne – na jednym z nich tworzyliśmy broszki
z recyklingu.

 

Oprócz tego w PAL-u odbyły się indywidualne rozmowy dot. historii Zabrza i tradycji rodzinnych. Rozmowy te były prowadzone przez etnologów z muzeów śląskich. Wspólnie również przygotowaliśmy spotkanie  z okazji tradycyjnego „śledzia”.

 

Kontynuowaliśmy też spotkania z cyklu „Babskie sprawy” z Panią Sylwia z FRES, która chętnym pokazała makijaż i co zrobić z własną kosmetyczką.

 

Uczestniczyliśmy w  Międzynarodowych Targach Turystki w Zabrzu, gdzie uczestnicy PAL Biskupice i Mikulczyce prowadzili warsztaty dla uczestników targów oraz zostaliśmy też zaproszeni do uczestnictwa w konferencji o tematyce turystyki jako elementu dziedzictwa przemysłowego. W ramach konferencji turystycznej mieliśmy wyjście integracyjne do Teatru Nowego w Zabrzu.

 

 

Odbyły się również warsztaty na oddziale neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Wspólnie zrobiliśmy ozdobne mydełka w tematyce wielkanocnej, które następnie można było  zabrać wspierając jednocześnie drobnym datkiem oddział Neonatologii.

 

Tradycyjnie spotkaliśmy się także na Śniadaniu Wielkanocnym.

Więcej...