Aktualności PAL Biskupice

Wyjazd do Wisły w ramach Klubu Dobrych Praktyk

Oprócz opisywanych przez nas w poście dotyczącym działań przeprowadzonych we wrześniu, chciałyśmy odrębny tekst poświęcić naszemu studyjnemu wyjazdowi. Razem z uczestnikami projektu oraz mieszkańcami dzielnicy Biskupice udałyśmy się do Wisły w ramach Klubu Dobrych Praktyk. Dzięki tej wizycie mogliśmy się dowiedzieć jak funkcjonują inne jednostki w kraju które realizują projekty unijne oraz jak wygląda praca środowiskowa na terenie Miasta Wisły. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Magdalena Bosowska i pracownik socjalny Pani Agnieszka Suszka opowiedziały nam o tym, jakie formy wsparcia są kierowane do osób w starszym wieku uczęszczających na zajęcia „Senior +”.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy Wisłę oraz Muzeum Beskidów. W trakcie wizyty w muzeum mogliśmy wymienić się z Panią Przewodnik posiadaną przez nas wiedzą. Jako mieszkańcy Śląska i przedstawiciele typowo śląskiej dzielnicy mamy sporo wiedzy na temat naszych regionalnych tradycji i kultury.

Więcej...

Wrzesień w PAL Biskupice

We wrześniu w dalszym ciągu nie mogliśmy spotykać się na zajęciach kulinarnych. Warsztaty odbywały się online – razem, ale osobno. My w siedzibie Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Bytomskiej, natomiast uczestnicy projektu oraz mieszkańcy Biskupic w swoich domach przed monitorami komputerów. Na wrześniowych zajęciach gotowaliśmy między innymi gofry z cukinii, zapiekanki z jajek oraz ciasto ze śliwkami.

Nasze cykliczne spotkania odbywały się  we wtorki i czwartki. Na zajęciach uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy inspirowali się wzajemnie swoimi pomysłami na manualne robótki. W grupie wykonaliśmy „słoneczne słoneczniki”, różnorakie ozdoby okienne oraz karuzele z papieru.

Znaleźliśmy również czas na powspominanie dawnych czasów. Oglądaliśmy fotografie i  czytaliśmy książki poświęcone naszej dzielnicy. Wielu mieszkańców pamiętało, jak ćwierć wieku  temu wyglądał budynek w którym aktualnie mieści się nasza siedziba i co się w nim znajdowało.

Więcej...

Ruszyła „Lokomotywa rodzinna”

W tym roku z naszą „Lokomotywą rodzinną” wprawiliśmy w ruch nieco później niż w latach poprzednich. Powód jest wiadomy. Pierwsze spotkanie w lipcu miało charakter organizacyjny. Został na nim przedstawiony harmonogram zajęć. Przypomnieliśmy również naszym uczestnikom o zasadach bezpieczeństwa. Uczestnicy projektu oraz mieszkańcy naszej dzielnicy wzięli udział w cyklu spotkań z terapeutką. Ich celem była integracja i edukacja. Grupa poznała szereg sposobów dotyczących radzenia sobie z trudnymi emocjami jak również poprawy komunikacji.

W ramach Lokomotywy rodzinnej zwiedziliśmy podziemną trasę w Sztolni Królowej Luiza. Podczas wycieczki zapoznaliśmy się ze śląskimi tradycjami oraz zgłębiliśmy historię wydobycia węgla na Śląsku. Zwiedziliśmy również Park 12 C. Na tej wycieczce poznaliśmy alfabet Morse’a oraz zaskoczyliśmy się magiczną mocą wody jako narzędzia stosowanego w technice. Dużą atrakcją dla naszych uczestników była możliwość przejścia przez skalny labirynt. Po aktywnie spędzonym dniu Wspólnie biesiadowaliśmy przy grillu. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy medal.

Kolejnym naszym działaniem było wyjście do kina. Film o tematyce familijnej pokazał, że bajki są nie tylko dla dzieci. Dorośli mogą się bawić przy nich równie dobrze.

Czym byłaby Rodzinna lokomotywa bez sportu? Dlatego tym razem zaplanowaliśmy spotkanie ze sportem, a właściwie sportową legendą. Zwiedziliśmy stadion „Górnika” Zabrze! Mali i duzi kibice mogli zobaczyć jak wygląda zaplecze Stadionu imienia Ernesta Pohla przy ulicy Roosevelta niedostępne na codzień.

Korzystając z pięknej pogody udaliśmy się do Miejskiego Ogrodu Botanicznego. Tam nasi uczestnicy mogli zapoznać się z tymi gatunkami roślin, które normalnie nie występują w Polsce.

Kolejny nasz wypad zaplanowaliśmy do nowo powstałego zabrzańskiego ZOO w dzielnicy Makoszowy. Tam pod opieką pani przewodniczki oglądaliśmy małe i duże zwierzęta, poznając wiele ciekawostek z ich życia.

Lipcową „Lokomotywę rodzinną” zakończyliśmy zajęciami z jogi, podczas których mogliśmy się przekonać jak trudno osiągnąć równowagę duchową i dlaczego regularnie warto ćwiczyć ciało.

 

Więcej...

Sierpień w Pal Biskupice

Sierpień w Programie Aktywności Lokalnej w Biskupicach nadal  przebiegał pod znakiem zajęć kulinarnych. Niestety wciąż  w formie online. Tym razem przygotowywaliśmy  spaghetti – zapiekankę z białym serem i cebulą. W naszej kuchni królowały również kotlety ryżowe. Jest to jedno z dań wpisanych do naszej  „ PAL-owej książki kucharskiej”. Robiliśmy  też  ciasto francuskie w wersji „na słono”. W sierpniu skupiliśmy się na wykonaniu  prac porządkowych na terenie ogródka PAL. Posadziliśmy nowe kwiaty i sadzonki. Prace były wykonywane wraz z mieszkańcami naszej dzielnicy .

Kontynuowaliśmy spotkania z uczestnikami naszego projektu oraz grupą seniorów  w  pomieszczeniach Programu Aktywności Lokalnej przy ulicy Bytomskiej w Zabrzu-Biskupicach. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w zajęcia integrująco-edukacyjnych wspomagających  pamięć.

Zachowując procedury bezpieczeństwa prowadziliśmy zajęcia manualne. W tym miejscu warto zaznaczyć, że  zajęcia te nie tylko polepszają naszą koordynację ruchową i uczą  robienia nowych ozdób ale mają również  charakter integracyjny.  Podczas sierpniowych  zajęć manualnych wykonywaliśmy  ozdobne wianki i kwiaty. Nasza „PAL-owa rodzina” powiększyła się również o kolejne krasnale. Tym razem w wersji  kieszonkowej. Warto zaznaczyć że nasze  zajęcia manualne w sierpniu   inspirowała jedna z uczestniczek PAL,  przesyłając nam zdjęcia własnoręcznie wykonanych prac.

Więcej...

Lipiec w PAL Biskupice

W lipcu niestety nadal zmuszeni bylibyśmy  pracować w formule online. Zaczęliśmy od zajęć kulinarnych w ramach których nagraliśmy film z przepisem na pyszną zapiekankę. Z naszego przepisu  mogą skorzystać uczestnicy projektu oraz mieszkańcy dzielnicy Biskupice. Na kolejnych kulinarnych warsztatach zachęcaliśmy do ugotowania zdrowego spaghetti, w którym zamiast makaronu  można zastosować cukinię. Propozycją dla niejadków były kolorowe pasty na śniadanie.

Warsztaty manualne poświęcone były wspólnemu tworzeniu albumów z wakacji oraz nauce szycia worków na różnorodne drobiazgi. Stworzone worki wykorzystaliśmy podczas zajęć i wyjść w ramach  projektu „Lokomotywa rodzinna”. O tych zajęciach możecie Państwo przeczytać w odrębnym poście.

Ponieważ pogoda dopisywała wspólnie spacerowaliśmy i zwiedzaliśmy naszą ulubioną dzielnicę. W ramach spaceru odwiedziliśmy seniorów z którymi utrzymujemy regularny kontakt. Mimo że spotkanie odbyło się tylko w oknie przyniosło wiele radości i uśmiechu. Spacerując dotarliśmy aż na   rekultywowaną biskupicką hałdę.

W drugiej połowie lipca  zostały rozluźnione obostrzenia i wreszcie mogliśmy się spotykać w naszych pomieszczeniach przy ulicy Bytomskiej. W spotkaniach brali udział uczestnicy naszego projektu, mieszkańcy dzielnicy oraz grupa seniorów. Omówiliśmy zasady przyszłych spotkań, planowaliśmy wspólne działania ale też  wspominaliśmy działania zrealizowane w PAL w przeszłości. Spotkania były podzielone. Spotkaliśmy się w  mniejszych grupach zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.  

Więcej...

czerwiec w PAL Biskupice

Pierwszy dzień czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka. I to właśnie od obchodów tego święta rozpoczęliśmy nasze działania w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla  Biskupic”. Dla naszych milusińskich  przygotowaliśmy piękne  owocowe galaretki.

Kolejne dni czerwca dzięki zluzowaniu obostrzeń mogliśmy spędzać na świeżym powietrzu poza pomieszczeniami  PAL-u. Ten czas udało nam się spożytkować na spotkania z mieszkańcami dzielnicy i uczestnikami projektu na wspólnych spacerach.  Była to świetna okazja, by zobaczyć Biskupice w ich historycznej odsłonie.

W dalszym ciągu nagrywaliśmy filmy. Dokumentowaliśmy  warsztaty  kulinarne  oraz manualne. Z zamieszczanych przez nas filmów o tematyce kulinarnej  mieszkańcy dzielnicy  oraz uczestnicy projektu, mogli dowiedzieć się jak przygotować chleb z mąką lub bez  albo pyszną carbonarę. Z kolei filmy  o tematyce manualnej  nauczyły nas  jak  wykonać ozdoby za pomocą techniki decoupage, lub zrobić domowy ogród w słoiku.

Oprócz zwykłego rytmu zajęć manualnych oraz kulinarnych dodatkowo odbyły się zajęcia z relaksacji i zajęcia online z terapeutą Aneta Paryż- Zwolenik. Temat zajęć Pani Anny był bardzo interesujący a brzmiał: „Czas pandemii-otwarte źródło wiedzy o sobie”

Więcej...

Kwiecień w PAL Biskupice

Kwiecień w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

 

W kwietniu w dalszym ciągu prowadziliśmy zajęcia metodą online. Dla mieszkańców dzielnicy Biskupice oraz uczestników projektu przeprowadziliśmy w ten sposób zajęcia manualne oraz kulinarne.

Na spotkaniach prezentowaliśmy zasady wykonania dekoracji domowych na wielkanocne stoły, dzieliliśmy się pomysłami na spędzanie wolnego czasu w warunkach domowych i zachęcaliśmy do wykonywania prostych prac manualnych.

Zajęcia kulinarne również prowadziliśmy za pośrednictwem internetu. Mieszkańcom i uczestnikom projektu przekazywaliśmy  pomysły na przygotowanie obiadów z łatwo dostępnych składników.

Spotkania prowadziliśmy głównie za pośrednictwem platformy messenger. Tematem naszych wspólnych rozmów była oczywiście aktualna sytuacja związana z COVID-19.  Mieszkańców Biskupic w tym trudnym czasie wspieraliśmy poprzez indywidualne rozmowy telefoniczne.

Na fanpage Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic” prowadziliśmy akcje skierowane do mieszkańców Biskupic oraz uczestników projektu, w których zachęcaliśmy do dzielenia się swoimi umiejętnościami manualnymi oraz kulinarnymi i wrzucania zdjęć z efektów swojej pracy.

 W kwietniu uczyliśmy się również szycia maseczek ochronnych. Uszyte przez nas maseczki zostały przekazane uczestnikom projektu, seniorom, mieszkańcom dzielnicy, pracownikom MOPR, funkcjonariuszom policji z   Komisariatu II Policji w Zabrzu opiekującym się Biskupicami oraz  przedstawicielom obydwu parafii znajdujących się na terenie dzielnicy.

Ze względu na obowiązek noszenia maseczek ochronnych została przeprowadziliśmy akcję społeczno-  edukacjną podkreślającą  jak ważne jest  ich noszenie w miejscach publicznych.

Więcej...

Marzec w PAL Biskupice

Marzec w Programie Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”

Początek marca zaczęliśmy od robienia biżuterii z drewnianych koralików. Szkolenie poprowadziła Pani z Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej. Skierowane było no zarówno do  uczestników projektu jak i mieszkańców dzielnicy Biskupice.

Po wielu przygotowaniach udało nam się również w końcu przeprowadzić Festiwal Pierogów. Festiwal został zorganizowany przez trzy sektory: przedstawicieli lokalnego biznesu - Restaurację Leśną, sektor rządowy reprezentowany przez Program Aktywności Lokalnej w Biskupicach oraz Fundację Twój Everest. Celem zorganizowanego Festiwalu było zapoznanie się ze smakami pierogów z różnych regionów świata i ich degustacja. Różnorodne pierogi  zostały  wykonane przez uczestników projektu ,,Drogowskaz” oraz społeczność lokalną z Zabrza -  Biskupic. Na stole znalazły się m.in. pierogi ruskie, pierogi ze słodką kapustą a także gruzińskie pierożki  chinkali.

Kolejnym  marcowym wydarzeniem był Dzień Kobiet organizowany wspólnie z Chrześcijańską Służbą Charytatywną dla uczestniczek projektu oraz mieszkanek Biskupic. Panie w tym  szczególnym dla nich dniu mogły napić się kawy, zjeść ciasto i wspólnie  miło spędzić czas .

Od połowy marca nie mogliśmy  spotykać się bezpośrednio. Nie przeszkodziło nam  to jednak w utrzymaniu kontaktu ze sobą. Codziennie uczestnicy projektu dzwonili do nas. Mieszkańcy Biskupic równie chętnie odbierali nasze telefony. Utrzymywanie regularnego kontaktu zapewniało nam również łącze internetowe. Na naszym fanpage na Facebook’u  prowadziliśmy zajęcia manualnie i kulinarne dla zainteresowanych.

Więcej...

Luty w Pal Biskupice

Luty rozpoczął się od naszego udziału w III Charytatywnym Turnieju Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 2 lutego o godzinie 9:00 w zabrzańskiej Hali Pogoni rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie. Oprócz emocji sportowych w ramach turnieju odbyła się również licytacja na rzecz 2-letniej Gabrysi. Zebrane środki zostały przekazane na rehabilitację chorej dziewczynki. W realizację tego działania zaangażowali się również uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Biskupic”. Oprócz naszego zaangażowania pozyskaliśmy również wsparcie od Pana Krzysztofa Krupy – właściciela Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii „Krupa-Med” oraz Pani Anety Paryż- Zwolenik - reprezentującej Gabinet Terapii, Rozwoju, Edukacji.

W siedzibie „PAL” przy ulicy Bytomskiej odbyło się spotkanie edukacyjne którego głównym tematem była rehabilitacja. Przeprowadzone zajęcia dotyczyły form wsparcia mających na celu przywrócenie sprawności fizycznej i psychicznej.

Cyklicznie odbywały się także spotkania dla mieszkańców dzielnicy. Miały one charakter kulinarny oraz manualny. Gotowanie w naszym kąciku kulinarnym zaczęliśmy od wyprodukowania bomby kalorycznej – pizzy! W tym miejscu chcemy przypomnieć, że pizza jest naszą potrawą wpisaną w „Sąsiedzką-Palową Książkę Kucharską” a tym samym jest dla nas daniem szczególnie ważnym.

Kolejna bomba kaloryczna nadeszła do nas w Tłusty Czwartek. Nie obyło się bez pączków oraz faworków, które zostały zrobione wspólnie przez Uczestników Projektu i przedstawicieli społeczności lokalnej dzielnicy Biskupice.

Na zajęciach manualnych „gotowaliśmy’’ pierogi na breloki. „Pierogowe’’ breloczki to jedno z działań wspólnego projektów, który będzie realizowany w marcu w ramach współpracy międzysektorowej w siedzibie PAL w Zabrzu - Biskupicach.

Zabawą taneczną zakończyliśmy hucznie karnawał. Wcześniej, podczas zajęć manualnych robiliśmy maski karnawałowe. Na koniec miesiąca w spotkaliśmy się z Uczestnikami Projektu Aktywności Lokalnej „Szansa dla Mikulczyc” aby wymienić się doświadczeniami i wspólnie poszukiwać inspiracji na przyszłe działania.

Więcej...

Nowy rok Nowa siła

W styczniu kontynuując zajęcia manualne, wyrobiliśmy masę porcelanową, z której wykonaliśmy ozdoby. Zrobiliśmy również kwiatki z papieru, przepiękne hiacynty. W ramach zajęć przygotowaliśmy prace manualne na rzecz małej Gabrysi, które zostały przekazane na III Charytatywny Turniej Futsalu o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu. 

Odwiedziła nas Pani kierownik z Biblioteki Miejskiej fili nr 2, aby opowiedzieć o nowych działaniach i wydarzeniach, jakie czekają na nas w nadchodzących miesiącach.

Nie zapomnieliśmy o kąciku kulinarnym, w którym odbyło się „babeczkowe” szaleństwo. Robiliśmy je tradycyjnie na słodko, ale pojawiły się słone wariacje.

Pod koniec miesiąca odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Babskie sprawy”. Poprowadziła je Pani Sylwia z FRES. Panie mogły skorzystać z profesjonalnego makijażu.

Więcej...

Listopad i grudzień w PAL Biskupice

Ostatnie miesiące w PAL Biskupice to przygotowania do wielu działań związanych ze zbliżającymi się świętami. Wielkie szycie skrzatów i przygotowywanie ozdób świątecznych w PAL, a podział obowiązków jak w fabryce Świętego Mikołaja. Niektóre z prac zaprezentowane zostały podczas „Gali Wolontariatu” w Zabrzu oraz na Jarmarku Adwentowym w Biskupicach. Listopad to również miesiąc, w którym wraz z uczestnikami PAL braliśmy udział w spektaklu w ramach obchodów 100 lat Powstań Śląskich, Jarmarku Bożonarodzeniowym w Katowicach, Grudzień to nadal przygotowania świąteczne ale też i wizyta studyjna w CIS Świętochłowice, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach czy warsztaty dla dzieci z oddziału okulistyki dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach poprowadzone przez uczestników i pracowników PAL Biskupice. W grudniu również uczestniczyliśmy w dniu otwartym Środowiskowego Domu Samopomocy, wspieraliśmy spotkanie mikołajkowe dla dzieci z zawodowych rodzin zastępczych oraz przygotowaliśmy wraz z innymi darczyńcami Mikołaja dla Seniora. Tradycyjnie odbyło się także spotkanie świąteczne PAL gdzie mieliśmy okazję częstować się potrawami przygotowanymi przez pracowników i uczestników PAL Biskupice.

Więcej...

Październik w PAL Biskupice.

Październik w PAL Biskupice rozpoczęliśmy festynowo - na "Zabrzańskim dniu Seniora". Wspólnie
z PAL-em Mikulczyce prezentowaliśmy nasze prace, a uczestnicy festynu mogli spróbować swoich sił tworząc broszki z drucików kreatywnych.

Niedzielne słoneczne popołudnie  uczestnicy PAL biorący udział w akcji sprzątania dzielnic  spędzili czas w  zabrzańskim Ogrodzie Botanicznym wraz z podsumowaniem akcji "Posprzątaj okolicę zyskaj czystą dzielnicę". Biskupice zajęły III miejsce.

Tradycyjnie było też międzypokoleniowo w  kinie w ramach „Planeta kobiet”.

Na jednym z naszych spotkań edukacyjnych gościliśmy kolejny już raz Pracownika Zespołu ds. Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu. Pan Waldemar Wasiuta zapoznał nas z problem bezdomności w naszym mieście oraz formami wsparcia i pomocy osobom bezdomnym. Podczas spotkania obecni byli także Dzielnicowy Komisariatu II Policji w Zabrzu asp. szt. Robert Piątek oraz Radny Rady Dzielnicy Biskupice Krzysztof Ruciński.

W ramach wyjazdów integracyjnych odwiedziliśmy Muzeum Śląskie.

Odbyło się również Jesienne spotkanie w PAL gdzie mogliśmy wspólnie wykonać prace w jesiennej tematyce.

Tradycyjnie kontynuowaliśmy spotkania w ramach zajęć manualnych i kulinarnych.

Więcej...