Wszystkie aktualności

Spotkanie Śniadaniowe

Spotkanie Śniadaniowe

W dniu 12.10.2017r w PAL Mikulczyce odbyło się Spotkanie Śniadaniowe. Wspólnie przygotowano poczęstunek w formie śniadania, były to: kiełbaski na gorąco, wędliny, ser, pomidory, ogórki, pieczywo, pączki, kawa i herbata. Wspólne śniadanie służyło wymianie doświadczeń i rozmowie. W miłej i przyjaznej atmosferze uczestnicy spotkania spędzili czas.

Więcej...

Skarbnikowe Gody - PAL Mikulczyce

Skarbnikowe Gody - PAL Mikulczyce

07.10.2017 Mikulczycki PAL uczestniczył w Skarbnikowych Godach. PALowicze aktywnie reprezentowali nasze stanowisko na obchodach 95.-tych urodzin Miasta Zabrze. Mimo niesprzyjającej pogody nasze gadżety przygotowane na tę imprezę cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiatraczki i pozostałe słodkie niespodzianki cieszyły buźki i brzuszki tych najmłodszych uczestników uroczystości

Więcej...

04.10.2017r - Dzień Seniora

W tym tygodniu mieliśmy okazję gościć na obchodach Dnia Seniora, które miały miejsce w hali MOSiR. PAL Mikulczyce przeprowadził zajęcia manualne w tematyce jesiennej skierowane dla Seniorów. Uczestnicy warsztatów wykonywali jesienne bukiety z liści klonu i platana. Była także mozliwość wykonywania jesiennych wianków jako dekoracji do domu. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród grona odbiorców. Oprócz warsztatów z ramienia MOPR było także stoisko wystawowe i informacyjne.

Więcej...

Projekt „Drogowskaz” wkracza w ostatnią fazę, którą jest aktywizacja zawodowa.

Projekt „Drogowskaz” wkracza w ostatnią fazę, którą jest aktywizacja zawodowa.

Aktualnie uczestnicy KIS kończą kursy zawodowe, 31 osób realizuje trzymiesięczne staże u pracodawców, przygotowujemy również uczestników do rozmów kwalifikacyjnych.

Więcej...

Zwiedzanie Skansenu Etnograficznego w Chorzowie

W dniu 15.09.2017r uczestnicy projektu "Drogowskaz" mieli okazję zwiedzić skansen w Chorzowie wraz z przewodnikiem.Była to kolejna propozycja rekreacyjno-edukacyjna dla PALowiczów Mikulczyc, którzy w ten sposób poszerzali wiedze o swoim regionie. W skansenie etnograficznym mieli okazję zobaczyć chaty z XIXw z regionu Beskidu śląskiego, żywieckiego i cieszyńskiego podziwiając ich wnętrza i wyposażenie oraz poznając zwyczaje i życie codzienne ludzi. Palowicze poznali warsztat pracy kowala, stolarza oraz zielarki. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia

Więcej...

Podsumowanie wakacji w Mikulczyckim PAL

Miesiąc sierpień obejmował wiele spotkań, podczas których uczestniczyli rodzice wraz z dziećmi. Czas pokazuje, że wspólne spędzanie czasu wolnego najchętniej spędzają na oddawaniu się zajęciom manualnym. Tak też podczas wakacji uczestnicy wraz ze swoimi pociechami tworzyli liczne bransoletki, breloczki. Spotkaliśmy się także na zajęciach poświęconych tworzeniu łapaczy snów które mogą stanowić element dekoracyjny wnętrz. Oprócz zajęć manualnych w sierpniu odbyło się także kolejne spotkanie kulinarne na których zostało upieczone ciasto i mnóstwo ciasteczek.

Więcej...

Spotkanie z mikulczyckim PAL-em

W dniu 07.09.2017r. Gościliśmy uczestników i pracowników Programu Aktywności Lokalnej Zabrze - Mikulczyce. Spotkanie było okazją do wymiany informacji, opowiedzenia o historii naszych działań. Można też było zwiedzić krypty Ballestremów w biskupickim kościele św. Jana Chrzciciela. Dziękujemy za miłe spotkanie, ciekawą dyskusję, słodkości i kwiaty.

Więcej...

Budżet partycypacyjny IV edycja

Tak jak w poprzednim roku postanowiliśmy zawalczyć o zmianę – zmianę naszego otoczenia. Ciężka praca, garść pomysłów i projekt pod numerem P0055 złożony do UM Zabrze. Teraz czekamy na ocenę formalną. "Centrum Aktywności i Wypoczynku" w Zabrzu Biskupicach – to pomysł na stworzenie miejsca rekreacji dla wszystkich. Więcej o projekcie napiszemy gdy tylko zostanie on zatwierdzony.

Trzymajcie kciuki!

Więcej...

Wyjazd integracyjny Do Izby Tradycji „Wiejska Chata” w Gliwicach-Bojkowie

W ramach realizacji projektu „Drogowskaz”, uczestnicy Klubu Integracji Społecznej mają możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju warsztatach, imprezach oraz wyjazdach integracyjnych. W dniu 8.08.2017r. odbył się jednodniowy wyjazd do Izby Tradycji „Wiejska Chata” w Gliwicach-Bojkowie oraz warsztaty muzealne. Uczestnicy podczas warsztatów poznali historię zachowania czystości i higieny, w tym zapoznali się z różnymi urządzeniami oraz narzędziami, które pozwoliły człowiekowi utrzymać czystość i przestrzegać higieny osobistej na przestrzeni wieków.

Więcej...

Zwiedzenie dzielnicy i poznanie historii Mikulczyc

W dniu 10.08.2017r odbylo sie spotkanie ktorego celem bylo zwiedzenie dzielnicy i poznanie historii Mikulczyc. Naszemu spotkaniu przewodzili pasjonaci historii Zabrza pan Rafal Tylenda oraz pan Slawomir Nadolski. Palowicze mieli okazje zobaczyć wzgórze kościelne przy parafii Sw. Wawrzyńca gdzie znajduja sie pozostalosci ze starego ołtarza. Podziwialismy malowidla na jednej z klatek schodowych. Spotkanie zawieralo elementy edukacyjno-poznawcze oraz dawalo mozliwosc przebywania w plenerze.

Więcej...

Zajęcia manualne

Spotkanie cykliczne  w dniu 27.07.2017

Celem spotkania było wykonanie ozdobnego drzewka metodą cukierkową.
Uczestnicy z zapałem ozdabiali doniczki oraz mocowali nasadę drzewka przy pomocy gipsu budowlanego.
Wytrwale dążono do ukończenia prac, gdyż efekt końcowy bardzo cieszył oczy.

Spotkanie cykliczne  w dniu 03.08.2017

Warsztaty artystyczne miały na celu wykonanie zakładek do książek z filcu oraz innych materiałów dekoracyjnych. Powstały prace o bardzo indywidualnym charakterze i oryginalnych kształtach.

Więcej...

Impreza integracyjna w stylu PRL

W dn. 27.07.2017r. w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej nr 3 przy ul. Brysza odbył się piknik integracyjny, w którym wzięło udział 30 uczestników KIS, mieszkańcy Domu i zaproszeni goście. Impreza miała charakter międzypokoleniowy, a KIS był jej współorganizatorem. Zabawa odbyła się w klimacie PRL , trudnych czasach choć jednocześnie budzących wiele dobrych wspomnień, bo przypadających na okres młodości starszego pokolenia.

Więcej...

Lipiec w PAL Mikulczyce obfitowal w wiele działań...

Pracowaliśmy nad ozdobnymi drzewkami, piekliśmy ciasta do naszej letniej kawiarenki,tworzyliśmy z drzewa piękne koty.
W sierpniu zapraszamy na kolejne atrakcje.

Więcej...

Wyjazd kulturalno-edukacyjny do Inwałdu

Wyjazd kulturalno-edukacyjny do Inwałdu

W dniu 07.07.2017r w PAL Mikulczyce odbył się kulturalno-edukacyjny wyjazd do Inwałdu. Uczestnicy projektu Drogowskaz wraz z dziećmi zwiedzili wraz z przewodnikiem Park Miniatur z Warownią, Park Dinozaurów i Park Ogrodów Jana Pawła II. Ponadto wśród atrakcji można było także odwiedzić Mini Zoo Kucyk. Na terenie Parku Miniatur na rodziny czekało także wiele innych atrakcji, z których mogli skorzystać w cenie biletu.

Więcej...

Spotkanie rodzinne w Plenerze

Spotkanie rodzinne w Plenerze

06.07.2017r w PAL Mikulczyce zorganizowano rodzinne spotkanie na Stawach Mikulczyckich dla uczestników projektu "Drogowskaz" oraz Seniorów. Spotkaniu towarzyszyła przyjazna pogoda, miła atmosfera i smaczna kiełbaska z grilla oraz inne smakołyki. Spotkanie piknikowe jest doskonałą formą spędzania czasu wolnego rodziców z dziećmi podczas letnich wakacyjnych dni. Zostało ono wzbogacone o zabawy i gry dla dzieci na świeżym powietrzu

Więcej...

Tydzień Ekonomii Społecznej

W ramach Tygodnia Ekonomii Społecznej zabrzańskie stowarzyszenia i instytucje zaprezentowały swoje działania.
Dziękujemy Spółdzielni Socjalnej FAJNA i Zakładowi Aktywności Zawodowej za współpracę i umożliwienie zwiedzania Waszych placówek przez pracowników MOPR. Dziękujemy również TVZ za relację filmową z tego wydarzenia.

Więcej...