Wszystkie aktualności

Szkolenia Komputerowe

Letnie upały, a szkolenia idą pełną parą. Wysokie temperatury nie przeszkodziły kolejnym 8 naszym uczestnikom
w ukończeniu kursu komputerowego ECDL i zdobyciu certyfikatu.Brawo Wy :)

Więcej...

Czerwiec 2019 w PAL-u Mikulczyce

Spotkania cykliczne uczestników oraz osób ze środowiska lokalnego w czerwcu 2019 oscylowały tematycznie wokół zbliżającego się lata oraz wspólnej integracji. PAL- owicze piekli naleśniki kruche ciasta, przygotowywali pyszne lody w letniej kawiarence, a także wykonywali piekne prace manualne. Panie z koła Seniora ,, Kamratki” miały okazję uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach komputerowych.

Wszyscy mogli się spotkać w plenerze na Mikulczyckich Stawach, oraz na festynie miejskim  organizowanym przez Radę Dzielnicy Mikulczyce. Program AktywnościL Mikulczyce  aktywnie się włączył się w  działania organizując na nim  warsztaty tworzenia kolorowych bransoletek dla dzieci. Celem wszystkich spotkań było poznanie najbliszej okolicy oraz integracja  mieszkańców.

Więcej...

Czerwiec z PAL Biskupice

Kosmetyki z kuchni, pachnące świece na komary, spraye na komary z naturalnych olejków – postanowiliśmy się zmierzyć z tymi tematami tym bardziej, że coraz cieplej i tematyka jak najbardziej aktualna.

Na jednym ze spotkań przy współpracy z Panią Sylwią z FRES stworzyliśmy gotowe mieszanki olejków eterycznych stanowiące alternatywę dla chemicznych sprayów.

Było więc naturalnie, zdrowo i pachnąco.

 

Uczestnicy PAL Biskupice mieli również możliwość w czerwcu podczas wizyty w ramach Klubu Dobrych Praktyk przyjrzeć się z bliska dobrym praktykom MOPR Opole , odwiedzić klimatyczną naleśnikarnie „Grabówka” i zwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki.

 

W czerwcu również wystartowaliśmy z Naszą Lokomotywą Rodziną czyli zajęciami wakacyjnymi dla dzieci i rodziców. Spotkanie z Policją by przypomnieć o bezpiecznych wakacjach, zajęcia na basenie Aquarius, integracyjny grill w Park 12C czy też wspólne wyście do kina.

Więcej...

Maj 2019 w PAL-u Mikulczyce

Tematyka zajęć  w PAL-u Mikulczyce w miesiącu maju skupiała uwagę na pracach manualnych związanych ze świętami okolicznościowymi. Wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek      z okazji komuni, popularnych imienin czy Dnia Matki. Uczestnicy uczyli się wykorzystywania poznanych wcześniej technik do tworzenia prac. Dwukrotnie skorzystano z zajęć zorganizowanych – zleconych.  Zorganizowano wraz z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury w Mikulczycach : Warsztaty ,, ECO – kwiatki na Dzień Matki” w których wykorzystano materiały recyklingowe              w formie wytłoczek po jajkach. Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mieli okazję wspólnej integracji podczas zwiedzania i pobytu w kompleksie pałacowym  Zamku w Mosznej. Wyjazd stanowił miłą odskocznię od codzienności, dał możliwość pobytu na łonie przyrody.

Więcej...

PAL Biskupice w maju.

Tematyka zajęć  w PAL-u Biskupice w miesiącu maju związana była między innymi
z przygotowaniami do tradycyjnego Pikniku Sąsiedzkiego. W tym roku wspólnie z SP 22 pod hasłem „Po sąsiedzku” starliśmy się zintegrować naszą społeczność.

 

Zostaliśmy też „zmakramowani” podczas wyjazdowego warsztatu do Rzeniszowa gdzie wykonywano prace mogące stanowić miły podarunek lub ozdobę np. torebki czy kluczy. Uczestnicy warsztatów pod okiem prowadzącej z „Moimi rękoma zrobione”  uczyli się prostych technik makramy do tworzenia niecodziennych prac, była też przerwa na pyszny posiłek, rozmowy w kuluarach warsztatowych o różnej tematyce - w tym o społeczności lokalnej Rzeniszowa i okolic.

 

W maju nie zapomnieliśmy również o seniorach, dla których było zorganizowane spotkanie podczas, którego poruszano m.in. tematy związane z uzyskaniem stopnia niepełnosprawności, dostępności usług medycznych czy też ulg dla seniorów.

 

Maj to także integracyjny grill wraz z Grupą Wsparcia Magnes i PAL Mikulczyce.

 

Uczestnicy projektu ,,Drogowskaz “ wraz z osobami ze środowiska lokalnego mogą także korzystać ze wsparcia indywidualnego pracowników.

Więcej...

Staże dla uczestników KIS

Nie masz pracy, doświadczenia zawodowego, a chciałbyś to zmienić? Skorzystaj z naszego programu stażowego. Współpracujemy z firmami z różnych branży, możemy pomóc i Tobie.

Więcej...

Zwiedzanie zabrzańskich zabytków poprzemysłowych.

Uczestnicy zwiedzali Sztolnię Królowa Luiza w ramach trasy wodnej. Fragment podziemnych wyrobisk przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to podziemny spływ łodziami, który odbywa się pod samym centrum Zabrza. Po drodze można było spotkać legendarne postaci Skarbnika i Utopka. Spływ łodziami dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń, a opowieści przewodnika poszerzyły wiedzę w zabytkach i historii naszego miasta.

Więcej...

Kwiecień 2019

Ubiegły miesiąc w PAL-u Mikulczyc upłynął w prawdzwie wiosennej artmosferze. Tematyka wykonywanych prac manualnych oraz spotkań była utrzymywana w nastrojach I barwach odradzającej się do nowego życia przyrody. PAL-owicze mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności oraz projektu ,, Drogowskaz”na warsztatach artystycznych  zorganizowanych wspólnie z Radą Dzielnicy w Młodzieżowym Domu Kultury.  Na Międzynarodowych Targach Turystyki w hali MOSIR-u na naszym stoisku można było nauczyć wykonywania palm wielkanocnych. Przygotowania do świąt Wielkanocnych uwieńczone zostały wspólnym śniadaniem w auli PAL.

Więcej...

Kwiecień w PAL obfitował w wiele wydarzeń.

Gościliśmy w naszej placówce studentów 3 roku Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego
w Bytomiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, którzy  realizowali projekty edukacyjne pt.: „Nawodnienie organizmu podstawą zachowania zdrowia”, „Zdrowo wcale nie znaczy drogo” oraz „Edukacja zdrowotna z elementami profilaktyki żywieniowej”  Każdy projekt podzielony był na dwie części: teoretyczną - opartą o prelekcję i prezentację multimedialną oraz praktyczną - realizowaną poprzez wspólne przygotowywanie i degustację napojów i potraw.

 

Odbywały się także kreatywne zajęcia manualne – na jednym z nich tworzyliśmy broszki
z recyklingu.

 

Oprócz tego w PAL-u odbyły się indywidualne rozmowy dot. historii Zabrza i tradycji rodzinnych. Rozmowy te były prowadzone przez etnologów z muzeów śląskich. Wspólnie również przygotowaliśmy spotkanie  z okazji tradycyjnego „śledzia”.

 

Kontynuowaliśmy też spotkania z cyklu „Babskie sprawy” z Panią Sylwia z FRES, która chętnym pokazała makijaż i co zrobić z własną kosmetyczką.

 

Uczestniczyliśmy w  Międzynarodowych Targach Turystki w Zabrzu, gdzie uczestnicy PAL Biskupice i Mikulczyce prowadzili warsztaty dla uczestników targów oraz zostaliśmy też zaproszeni do uczestnictwa w konferencji o tematyce turystyki jako elementu dziedzictwa przemysłowego. W ramach konferencji turystycznej mieliśmy wyjście integracyjne do Teatru Nowego w Zabrzu.

 

 

Odbyły się również warsztaty na oddziale neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Wspólnie zrobiliśmy ozdobne mydełka w tematyce wielkanocnej, które następnie można było  zabrać wspierając jednocześnie drobnym datkiem oddział Neonatologii.

 

Tradycyjnie spotkaliśmy się także na Śniadaniu Wielkanocnym.

Więcej...

Marzec 2019 w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach

Marzec 2019  w działaniach Programu Aktywności Lokalnej w Mikulczycach przebiegał                 w prawdziwie wiosennej tematyce. Na spotkaniach cyklicznych uczestnicy uczyli się wykonywania krokusów z krepiny i gałązek bazi. W ramach zajęć zleconych wykonywano kwiatową kompozycję z  hiacyntów. Ponadto doskonalono technikę decupage na figurkach  wielkanocnych zajączków         i próbowano sił w ozdabianiu seropianowych jajek.  W ramach  współpracy z Radą Dzielnicy na  ,,ostatkowej biesiadzie z okazji  Dnia Kobiet",  uczestnicy mieli okazję bliskiego kontaktu                z muzyką akordeonową na żywo.  Ponadto zostaliśmy zaproszeni na Galę wręczenia laurów ,,Przyjazny dla Mikulczyc,, uroczystość ta stanowi wyraz podziękowania dla osób i instytucji, które są zaangażowane na rzecz społeczności lokalnej   i poprzez swoje dokonania rozsławiają Zabrze-Mikulczyce. W marcu przewidziano również spotkanie ze studentami Śląskiej Akademi Medycznej w formie warsztatów z dietetyki. Jego celem będzie   pogłębienie wiedzy o zdrowym odżywianiu    i czytaniu etykiet na produktach żywnościowych. 

Więcej...

Marzec w PAL-u.

Jak co miesiąc uczestnicy i mieszkańcy mogą skorzystać  z indywidualnych konsultacji i poradnictwa socjalnego. 

Podczas spotkań w ramach zajęć manualnych kontynuowaliśmy prace związane z decoupage, szyliśmy tulipany oraz pogłębialiśmy umiejętności w szyciu innych drobnych  ozdób.  Były też rozmowy o umiejętnościach przydatnych na co dzień i korzyściach w zakresie integracji społeczności.

Zajęcia kulinarne powiązane także były z omówieniem przepisów na szybkie i zdrowe dania oraz wartości odżywiania w różnym wieku rozwojowym czy też zajęcia połączone z praktycznym wypróbowaniem domowych wypieków drożdżowych. Pojawił się również temat Wielkanocnych wypieków połączony z  rozmowami dotyczącymi tradycji wielkanocnych, integracji rodzinnej poprzez wspólne przygotowania oraz przekazywanie tradycji związanych ze „stołem wielkanocnym”.

W ramach spotkań dla Seniorów odbyło się wspólne z wyjściem do Klubu Seniora powstałego
na Biskupicach i zapoznanie z ich ofertą. Poruszono również temat funkcjonowania
w społecznościach osób starszych – trudności w codziennym funkcjonowaniu, potrzeb życia codziennego lecz także potrzeb społecznych w tym wartości spotkań i miejsc dla seniorów.

Dzień Kobiet obchodziliśmy razem z Chrześcijańską Służbą Charytatywną oddział w Zabrzu. W trakcie spotkania Kierownik filii CHSCh oddział w  Zabrzu podziękował za dotychczasowe działania przypominając o wartości wolontariatu i zaangażowania w działania na rzecz osób potrzebujących.

Mieliśmy również przyjemność gościć na wizycie studyjnej w PAL Biskupice uczestników
i pracowników z PAL działających przy MOPS w Sosnowcu. Było wspólne spotkanie oraz zwiedzanie Biskupic i krypt w Kościele św. Jana Chrzciciela w Zabrzu – Biskupicach.

Więcej...

LUTY

Uczestnicy KIS pod kierunkiem doradcy zawodowego uczą się jak przygotować dobre dokumenty aplikacyjne. Jeden krok do przodu więcej w stronę rynku pracy. Dziękujemy Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego za możliwość korzystania z pracowni komputerowej.

Więcej...

STYCZEŃ

Wraz z nowym rokiem zajęcia rozpoczęła grupa XI. Uczestnicy szybko się zintegrowali i w ramach pracy zespołowej utworzyli logo grupy. Nadali także nazwie KIS własne znaczenie: Kreatywność - Inspiracja - Społeczeństwo. Podoba nam się ta interpretacja i liczymy na dalszą kreatywność uczestników.

Więcej...

Styczeń 2019 przebiegał w PAL-u Mikulczyce pod znakiem zajęć manualnych i kulinarnych.

Styczeń 2019 przebiegał w PAL-u Mikulczyce pod znakiem zajęć manualnych i kulinarnych. Włączono się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przekazano na licytację  prace wykonane przez uczestników,  w formie  ręcznie wykonanych serwetek oraz ciast i ciasteczek. Nawiązano  współpracę z Radą Dzielnicy Mikulczyce, co zaowocowało pierwszym spotkaniem w Dzielnicowym Domu Kultury na Dzień Babci i Dziadka. Prezenty - Niespodzianki które zrobiliśmy okazały się trafną alternatywą dla standardowych laurek. Grupa ,,Kamratek” powiększyła się o kolejnych uczestników.

Więcej...

Grudzień w PAL Biskupice.

Grudzień w PAL Biskupice. Wiele się działo: przygotowania do Jarmarku Adwentowego na Biskupicach, udział w Jarmarku Adwentowym, Spotkanie Świąteczne, Dzień Wolontariusza i wspólne kino, pieczenie pierników, zajęcia
z Panią Anetą Paryż-Zwolennik z ”Gabinet terapii, rozwoju i edukacji”
w Zabrzu, na których dowiedzieliśmy się jak odpoczywać. Były również rozmowy o sprawach dla mieszkańców ważnych. Zostaliśmy także zaproszeni na spotkanie wigilijne dla Seniorów Dzielnicy Biskupice. Wspólnie
z parafiami biskupickimi zorganizowany został również Mikołaj dla Seniorów.

Wiele rzeczy się działo. Jednak już "po" mamy poczucie, że czas spędzony razem był jak zawsze owocny.

Spotkaniom grudniowym towarzyszyły zajęcia kulinarne podczas, których przygotowywaliśmy także nasze specjały m.in. na coroczne spotkanie świąteczne. 

 

Więcej...