przez Kamil Herman

Grudzień 2020

Grudzień to tradycyjnie miesiąc świątecznego odprężenia, czas wypełniony zapachem choinki i przygotowywaniem prezentów dla najbliższych. W minionych latach w tym właśnie miesiącu odwiedzaliśmy jarmarki świąteczne, organizowaliśmy uroczyste spotkanie wigilijne, braliśmy udział w świątecznych koncertach  filharmonicznych.

W tym roku za sprawą pandemii było inaczej. Nie było uroczystej Wigilii – było spotkanie opłatkowe, podczas którego rozdaliśmy paczki z zakupionymi w ramach Projektu artykułami żywnościowymi.

Atmosferę świąteczną budowaliśmy też tworząc na zajęciach manualnych ozdobne wieńce.

Dzięki naszym staraniom 11 uczestników naszej grupy, oraz otoczenia otrzymało dary w ramach akcji “Szlachetna Paczka”  zaś kolejnych 7 osób uzyskało dofinansowanie ze środków PFRON do zakupu laptopów oraz sprzętu AGD.

Rok zakończyliśmy prezentacją multimedialną przygotowaną na podstawie książki Ronalda Renga „Robert Enke – życie wypuszczone z rąk”.

A już dziś zapraszamy Państwa do udziału w rozpoczynającym się od stycznia 2021 roku projekcie. Szczegółowe informacje o nim możecie Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej.  

Więcej...

przez Kamil Herman

Listopad w Magnes

Listopad zaczął się dla osób niepełnosprawnych z grupy “Magnes”od uczestnictwa w szkoleniu online, dotyczącym efektywnego zarządzania sobą w czasie. Taka forma szkolenia wymuszona warunkami pandemicznymi jednak bardzo wszystkim przypadła do gustu.

Święta Bożego Narodzenia już „tuż-tuż” zatem zaczęliśmy przygotowania świątecznych ozdób na warsztatach manualnych. Z kolei na warsztatach kulinarnych pokazaliśmy Państwu jak przygotować swojski smalec ze skwarkami, by zjeść tradycyjną śląską „sznitę z tustym”.

Z uwagi na fakt, iż wszelkie instytucje kulturalne pozostają zamknięte z uwagi na pandemię COVID 19, to w małych grupach przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego spotykaliśmy się w naszej siedzibie na zajęciach z zakresu doradztwa grupowego. W listopadzie był to cykl spotkań poświęcony tematyce cyfrowego wykluczenia osób niepełnosprawnych.

Wszyscy chętni uczestnicy naszej grupy zostali zgłoszeni do „Szlachetnej Paczki”, oraz uzyskali pomoc w wypisaniu i złożeniu wniosków do PFRON o dofinansowanie kosztów zakupu laptopów, lub sprzętów AGD.

Więcej...

przez Kamil Herman

Październik 2020

Przez cały październik z niepokojem nasłuchiwaliśmy informacji napływających z mediów odnośnie wprowadzania kolejnych obostrzeń sanitarnych.

Pandemia niestety stale się rozwija, a liczba zachorowań rośnie. Z tego powodu zmuszeni byliśmy odwołać zaplanowany na 20 października jednodniowy wyjazd do Krakowa. Pozostałe zajęcia w mniejszych grupach udało nam się zrealizować.

Październikowe zajęcia zainicjowaliśmy wycieczką na wystawę klocków „Lego”, która połączona była z wystawą zdjęć wykonanych w technologii 3D. Wspólnie bawiliśmy się również w kręgielni.

Trzykrotnie w naszej siedzibie gościła pani Kornelia Kleczka – przedstawiciel firmy „Sed-Hut” zatrudniającej jako pracowników ochrony osoby z niepełnosprawnościami. Dla trzech grup naszych uczestników Pani Kornelia przygotowała fascynujące warsztaty motywacyjne, których przesłaniem było zachęcenie osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia.

Na październikowych zajęciach kulinarnych prowadzonych w formie online przekazaliśmy Państwu inspirację na przygotowanie papryk faszerowanych mięsem mielonym.

Pod koniec października kupiliśmy gumę oraz materiał, by po raz kolejny w tym roku na zajęciach manualnych szyć maseczki ochronne.

Więcej...